ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

Radek Musil z veterinární kliniky Monáda v Českém Brodě uvedl, že zákroky, které bylo možné posunout, se odehrají v náhradních termínech. „Provoz je částečně omezený,“ potvrdil. Všichni přicházejí v rouškách, v čekárně je pokaždé pouze jeden člověk, ostatní čekají venku. A dodržují rozestupy. „Klienti to respektují, neměli jsme kvůli tomu žádný konflikt,“ řekl Musil.

Zvířata k veterináři na zákroky doprovázejí v poslední době pouze majitelé, zatímco v minulosti často přicházela svého mazlíčka podpořit celá rodina. „To teď určitě není. S každým pejskem na kliniku přichází pouze jeden člověk,“ řekl veterinář.

Zhruba desetina lidí nyní ruší své návštěvy. Takovou zkušenost má například veterinář Petr Pohořalý z Veterinární kliniky Kolín. Nejhorší prý byla situace v prvních týdnech, kdy se koronavirus začal šířit po Česku. „Zpočátku jsme rušili zákroky, které nebyly akutní, a neprováděli jsme preventivní péči, jako třeba stříhání drápků nebo očkování,“ připomněl veterinární lékař z kolínské kliniky, kde už nyní nejsou ani omezeny ordinační hodiny.

Pokles návštěv zaznamenala také Lucie Kovářová z kolínské kliniky Elza. „Chodí o trochu méně lidí, přibližně sedmdesát procent oproti obvyklému počtu,“ řekla. Klinika se už v současné době vrátila do normálu, věnuje se všem zákrokům, které jsou potřeba, její provoz není nijak omezený.

S tím, že spousta majitelů stále ruší preventivní zákroky, a tak je pacientů méně, má zkušenost i Jana Máslíková z kolínské ProVet veterinární ordinace. „Snažím se fungovat normálně, ale koronavirus situaci ovlivnil, práce výrazně ubylo,“ řekla.

U veterinářů na rozdíl od lékařů nehrozí akutní nedostatek ochranných pomůcek. Shodli se na tom oslovení veterináři z kolínského regionu. Buď mají dostatečné zásoby z časů před koronavirem, nebo si poradili stejně jako zbytek země a ušili si vlastní roušky. V současné době už může být problém objednat u dodavatelů některé věci.

„Co se týká roušek, tak jsme měli rezervu. Když jejich povinné nošení začínalo, vybavili jsme i klienty z vlastních zdrojů,“ řekl Radek Musil z kliniky Monáda v Českém Brodě. „Zásoby se sice tenčí, na druhou stranu máme šité roušky. V rámci kliniky nás vybavily většinou sestřičky, ale šila i moje žena,“ poznamenal veterinář.

Zásoby ale nevydrží věčně. „Nějakou zásobu ještě máme. Pokud by ale měla opatření trvat ještě tři týdny, měsíc, tak by možná problémy nastaly,“ řekl veterninář Petr Pohořalý. Jana Máslíková z ProVet uvedla, že zatím problém s ochrannými pomůckami nemá. „Přístup ke zdravotnickým pomůckám máme,“ dodala.

Veterináři nezaznamenali, že by se lidé ve větší míře obávali přenosu koronaviru na zvířata nebo ze zvířat na lidi. „Pár dotazů jsme měli, ale velice málo,“ shrnul svoji zkušenost Radek Musil. Další veterináři na Kolínsku se shodují, že se s podobným dotazem ani nesetkali. Neobjevily se ani úvahy, zda nemají například i psi nosit roušky. „Spíš jsem to zaznamenal v rámci nějakého vtipu na sociálních sítích. Žádné zvíře s rouškou k nám nepřišlo,“ řekl Radek Musil.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in