V poslední době nezaznamenali týrání zvířete ani v kolínském psím útulku, během let jich ale bylo mnoho. „Pro mě nejpříšernější byl případ irského setra, který se našel vyhozený v příkopu u Hradišťka I. Naprosto neuvěřitelná lidská zrůdnost a pohled na zubožené tělíčko vehnaly slzy do očí i chlapům,“ vzpomíná vedoucí útulku Alice Vlková. Někdo zvíře utýral hlady. Zhruba roční pes měl vážit asi 30 kilogramů, měl ale 6. Ve chvíli, kdy se dostal do útulku, už dokázal sotva zvednout hlavu. Jedinou možnou pomocí bylo ukončit mu utrpení.

Jsou ale i případy, které se nezdají být takto alarmující, přesto jsou strašné. „Dostávají se k nám zvířata v těžce zanedbaném stavu – rozsáhlé záněty dásní, velké, někdy už prosakující nádory, se srstí zplstnatělou tak, že ani nemohou normálně pohybovat. Za rok takovýchto psů přijmeme kolem dvou desítek,“ podotkla Vlková. Takto zanedbaná péče, kdy majitel zvířeti neposkytne ani sebemenší pomoc u veterinárního lékaře, rovněž podle zákona znamená týrání zvířete.

Své o zvířatech ve strašlivém stavu vědí ve spolku Kočičí oči. Do péče jeho se nezřídka dostávají podvyživená zvířata, zvířata se záněty. Výjimkou nejsou stará zvířata, o které se nikdo nestará, někdy slepá, v létě s tělem plným klíšťat.