Jenže ona je dokonce už přímo alarmující. Redakce Kolínského deníku obvolala totiž více než dvě třetiny dostupných kontaktů v celém okrese a dočkala se jednotného stanoviska typu: ,,Máme plnou kapacitu, bohužel další klienty už nebereme." I zdravotní sestra z ordinace zubní lékařky Ivany Sklenářové konstatuje, že hodně starých lékařů končí a novým se na menší města či na vesnice očividně nechce. Přičemž její nadřízená pak údajně přijímá maximálně jen rodinné příslušníky již registrovaných pacientů. Stomatoložka Jana Hanzlíková je na tom obdobně: ,,Můžu přijmout nové pacienty pouze tehdy, když ode mně odejdou, zemřou, nebo se odstěhují, jinak bohužel už nemám kapacitu," přiznává.

Získat nové zubaře se přitom snaží někdy i samy obce a města. Starosta Peček Milan Urban je jedním z nich, který o to usiluje, ale zatím bohužel bez úspěchu. ,,Naše paní zubařka nám odešla do důchodu a nedaří se nám za ni najít náhradu," připouští. Mít svého zubaře se tak stává více než luxusem. A kdo ho nemá, případně má tu smůlu, že mu jeho stomatolog odešel do penze, pak musí hledat. V okolí bohužel ale nejspíš nenajde. Jedinou radou ordinujících zubních lékařů totiž je, dostavit se na zdravotní pojišťovnu, která zájemci o zubní péči předá seznam ordinujících lékařů, a následně volat a zkoušet to, jestli se někde místo neuvolní, případně se nad vámi stomatolog nesmiluje. A nebo vyzkoušet web www.dent.cz, který vám bohužel rovněž ukáže, že v kolínském regionu není možné uspět. Nejbližší příjem pacientů je totiž podle webu až v Čáslavi a v Praze.

Vážnou situaci si uvědomuje i Ministerstvo zdravotnictví České republiky. ,,Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch proto zahájil jednání s ministrem školství a s děkany lékařských fakult v souvislosti s navýšením počtu studentů lékařských fakult. Do poloviny roku by obě ministerstva měla vládě předložit desetiletý program na zvýšení počtu studentů lékařských fakult a s tím související návrh jejich financování. Spustit by se mohl už v příštím školním roce," říká tisková mluvčí Ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová, která současně doplňuje, že za dostupnost zdravotní péče odpovídají zdravotní pojišťovny, které mají povinnost zajistit ji pro své pacienty. Tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý je přesvědčený, že oni svoji povinnost plní, jelikož nařízení vlády jim ukládá, že pacient má mít svého stomatologa v dosahu 35 kilometrů. A tato skutečnost je prý z jejich strany rozhodně splněna.

,,Naše pojišťovna zajišťuje všem svým pacientům na celém území republiky dostupnost praktického stomatologa plně v souladu s tím, jak jí to ukládá platná legislativa. Kolínsko v tom není výjimkou," deklaruje. Nevylučuje, že klienti jiných pojišťoven na tom můžou být odlišně. Zkušenost Kolínského deníku je ale bohužel taková, že zubaři z Kolína, Českého Brodu a dalších obcí pacienty neberou a na to, jakou má klient pojišťovnu, se přitom vůbec nedotazují.