Pojmenovali se Rock Base a sešli se v ní kytarista a zpěvák Dario Cadorini, kytarista a zpěvák Ondřej Pelák, bubeník Ondřej Svoboda a basista a zpěvák Ondřej Kubíček.

Historie kapely však sahá trošku hlouběji do historie, to když se doma v obýváku sešli bubeník Svoboda a kytarista Pelák, jednu zkoušku si s nimi už tenkrát zahrál Dario.

„A tehdejší název jsem jim vymyslel já. Byl jsem na zkoušce a Ondra měl na haitce připevněnou takovou plastovou růžičku z pouti a mě hned napadlo Plastic Roses a Ondra Pelák byl hned nadšený, že je to jméno, v němž jsou obě jeho oblíbené kapely The Plastic People Of The Universe i Guns N' Roses," směje se Ondra Kubíček.

V Plastické růži se však tak dlouho střídali baskytaristé, až se partička rozešla nadobro. Nicméně zhruba po půl roce to rozjeli znovu a přes Facebook začali shánět baskytaristu. Ondra Kubíček sice do té doby hrál na kytaru, ale nakonec se chopil právě baskytary, navíc coby student oboru zabývající se výrobou hudebních nástrojů, má basu vlastní výroby i značky Wolf.

Od podzimu minulého roku se v současné sestavě začali scházet pravidelně, zatím mají na kontě osm koncertů. „Úplně prvním mimo kolínským koncertem byla naše účast na osmém ročníku festivalu Cross Road Music v Plzni, kde jsme byli jedinou rockovou kapelou s výhradně vlastním repertoárem a docela jsme tam přítomné fanoušky rozpohybovali," vzpomíná Dario na výjezd mimo rodné město.

Muzikanti zatím zkouší třikrát týdně. „No tvoříme, hádáme se a zase tvoříme," smějí se kluci s tím, že písničky vznikají povětšinou tak, jako u jiných seskupení společným jamováním. „Ale stane se, že někdo přinese už nějakou melodickou linku připravenou z domova a na zkoušce už z ní vycházíme a společně ji rozvíjíme.

My se docela dobře doplňujeme a dá se říci, že každý z nás má nějakou svoji písničku, na které se podílel víc, než ostatní," shrnuje Ondra Pelák. „O nikom se ale nedá říci, že by byl výhradním skladatelem, tvoříme všichni dohromady," doplňuje Dario, který je ale téměř hlavním textařem.

A to v angličtině. „Myslíme si, že do rockové muziky patří spíš, než čeština," říká Ondra Kubíček a coby příklad notuje jeden ze sloganů v obou jazycích. „No a také angličtina více otevírá hranice," doufají muzikanti jako mnoho jiných podobných kapel v uplatnění v zemích hovořících tímto jazykem. Zatím na sobě intenzívně pracují ve zkušebně nacházející se ve sklepě domu dědečka bubeníka. „Ten barák stojí na skále a aby ho mohl děda postavit, holýma rukama několik let vysekával ve skále sklep. Když ve zkušebně odkryjeme koberec, je pod ním holá skála," smějí se.

A právě zkušebna dala kapele název. „Původně jsme se jmenovali Your Stain ,ale lidi to pořád nějak komolili, a tak jsme přemýšleli o nějakém jiném názvu. Říkali jsme si, že by to molo být něco, čím je kapela typická a cestou do zkušebny jsme to už po několikáté probírali.

A napadla nás právě ta zkušebna, začali jsme si hrát se slovem skála a dalšími anglickými podobami dalších českých slov a nakonec nám vyšlo Rock Base, což má mnoho významů od kamenného základu až po prý slangový výraz pro rockovou spodinu, což se mi hodně líbí," vypráví zaníceně Ondra Kubíček.

V současnosti má Rock Base na kontě osm vlastních skladeb a na dalších třech v různé části rozpracovanosti nyní makají.

Zúčastnili se benefičního festivalu Noty na pomoc, kde zaujali nejen své fanoušky a díky výbornému výkonu dostali nominaci na letošní T.P.C.A. Beat Fest, zahrají si i na prestižním kultovním festivalu Natruc.

V létě se pak chtějí zavřít do zkušebny s tím, že do roka by chtěli natočit desku. „Především si zakládáme na analogové hudbě, používáme lampové zesilovače, živě prezentujeme jen to, co opravdu dokážeme sami zahrát, bez počítačů a nějakých samplerů.

I proto je natáčení s námi složité, protože chceme hrát opravdu syrový rokenrol," shodují se muzikanti z nichž každý má v muzice jiné vzory sahající od basisty německých Rammstein až po jazzové hudebníky.

Zdeněk Hejduk