„Aktuálně se připravuje nový materiál do zastupitelstva města, kdy úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových dá přesné požadavky, jaké náležitosti má žádost mít," řekla radniční tajemnice Dagmar Soukupová.

Podle jejích slov se nejprve musí prostory nabídnout státním organizacím, město nyní čeká, jak situace dopadne. „Pokud by zájem státních institucí o dům nebyl, budeme o tom informovaní," vysvětlila tajemnice.

Podle tajemnice Dagmar Soukupové je na domě poznat, že se o něj dobu nikdo nestaral. „Zatékalo tam, došlo tam k poškození některých kanceláří, byl provozován jen velmi krátkou dobu v přízemí. Když se objekt neudržuje, tak to tomu odpovídá," řekla.

Zatím se také čeká na konečné stanovisko znalce. Poté by mělo být jasnější, kolik by stála případná rekonstrukce Kmochova domu.

Vedení města již dříve řeklo, že Kmochův dům by chtělo získat. „Myslíme si, že Kolín má morální povinnost o tuto nemovitost zažádat, je svázaná s životem nejznámějšího člověka spojeného s naším městem," řekl starosta Vít Rakušan.

Otázkou také zůstává, jak by dům město využívalo, ve hře je například jeho využití pro kulturní účely.

Jak již v minulosti tajemnice Dagmar Soukupová uvedla, Kmochův dům v Kutnohorské ulici byl převeden na organizaci, která v něm měla v plánu provozovat sociální a zdravotní služby.

Dům však byl vrácen státu, protože organizace nezískala dotaci na rekonstrukci budovy, vysvětlila Dagmar Soukupová.