Olejová náplň

„Aby vás auto v zimě dovezlo bezpečně a s jistotou tam, kam si přejete, je dobré včas věnovat svou pozornost několika základním bodům," radí mechanik Aleš Marvánek. Podle něj by každý vlastník automobilu měl zkontrolovat olejovou náplň. Její množství a viskozita jsou pro správný chod motoru a bezproblémové starty velice důležité.

Nafta může zmrznout, tankujte zimní

Tankovat by jste měli zimní naftu. Na benzínových pumpách ji seženete od 16. listopadu.

Klasická nafta může při nízkých teplotách namrzat a ucpat tím palivový filtr.

Pro benzínová auta se nic nemění, do nich můžete v klidu tankovat stále to samé. Toto palivo totiž funguje až do minus 40 stupňů.

Důležitá je i nemrznoucí směs

S tím, že na zimu by měl být každý vůz dostatečně připravený souhlasí také automechanik Jiří Beneš z autoservisu v Chotuticích.

„Zkontrolovat by se měli hlavně veškeré kapaliny," začíná výčet nutných bodů.

Dodává, že důležitá je hlavně do nádržky ostřikovačů nalít nemrznoucí směs . Ta totiž nejen odstraňuje nečistoty ze skla, ale také zabraňuje zamrzání trysek a přimrzání stěračů k oknům.

Jiří Beneš apeluje však hlavně na to, aby lidé měli přezuto na zimní pneumatiky. „Pokud si je majitel auta neumí obout sám, může navštívit nás nebo jiný servis," říká.

Aby dveře nezamrzly

Aleš Marvánek dále doporučuje namazat gumová těsnění. Pokud mrzne, může se stát, že vám gumové těsnění přimrzne k rámu dveří, a ty se pak dají otevřít jen velice obtížně. Mimo to také hrozí poničení tohoto těsnění. Proto je před zimou raději u všech dveří namažte. Předejdete tak spoustě nepříjemných starostí.

Na zimu se pečlivě připravuje řidička Dana. „Včera jsem si koupila nemrznoucí směs do ostřikovačů a chystám se pořídit ještě rozmrazovač skel," říká. Dodává, že rozmrazovač zámků už má pro jistotu v kabelce a škrabku připravenou v autě. „Letos už jsem několikrát škrábala, ale s rozmrazovačem to půjde jistě lépe,"soudí Dana.

Malá zimní výbava

Mechanici ještě dodávají, že by se mohl hodit také startovací sprej. Ten zajistí spolehlivé startování auto za studena. Dále by měl každý řidič ve svém voze mít takzvanou malou zimní výbavu. Do té patří kromě již zmiňované škrabky také lopatka, rukavice, startovací kabely a v neposlední řadě sněhové řetězy.

U nás na Kolínsku je jejich použití nepravděpodobné. Jsou však důležité při cestě do horských oblastí, kde může být vozovka pokrytá souvislou vrstvou sněhu.„Řetězy Vás mohou mnohdy zachránit před zapadnutím. Jejich nasazení si však ještě před výjezdem natrénujte," radí Marvánek.

Pusťte si klimu

Poslední radou na zimu je nezapomenout čas od času pustit klimatizaci. Ačkoli se to zdá v mrazivých měsících jako opravdu hloupý vtip, je tato činnost důležitá.

Majitelé modernějších aut s automatickou klimatizací toto řešit nemusí, klimatizace to dělá za ně. Pokud máte ale klimatizaci manuální, alespoň dvakrát do měsíce ji pusťte, aby se promazal její kompresor.