„O politické dění se zajímáme oba. Každý den se díváme na televizní noviny," řekla Dana Horáčková. Navíc před volbami prý sledovali politické debaty přes internet.

K volbám však tentokrát nešli. „Nevyzvedli jsme si bohužel voličské průkazy, tak jsme u voleb nebyli," vysvětlila Horáčková. Prý by však rádi volili pro vlastní pocit, že se zapojili a pokusili se o malou změnu v rodném státě.

„Myslíme si, že největším problémem je, že jsou lidé v České republice nespokojení s politickou situací, ale přesto se voleb neúčastní," prozradila Dana Horáčková postoj za celý pár.

Své favority prý s přítelem samozřejmě měli. „Je však těžké si vybrat jednu politickou stranu, protože volební programy nenabízejí nikdy 100% toho, co by si občané přáli," shodli se. Prý právě proto by se měl kompletně změnit volební systém.

„České politické skandály jako kauza Nečas Nagyová, ale i tunel MUS se dostaly do švýcarských médií," řekla Horáčková.

Ihned dodala, že si samozřejmě museli vyslechnout narážky od Švýcarů na tyto kauzy. „To samozřejmě není příjemné," řekla.

Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny očekávali s obavami. „Na zásadní změnu v lepší stát, zdravotnictví, školství a podobně nevěříme," upozornila Horáčková. Prý právě z toho důvodu pro pár, který čeká rodinu, nepřichází v úvahu návrat do rodné země v příštích patnácti letech.

Podle ní se fungující politické systémy nenacházejí zase tak daleko od hranic České republiky, abych si z nich nemohli nejen občané, ale také politicky aktivní osoby, strany a hnutí vzít příklad, jak to dělat lépe.

Dana Horáčková také prozradila, že pokud by si vyzvedli průkazy, šli by k volbám, ačkoli volební místnost je pouze na ambasádě v Bernu. „Co víme, tak je to jediná volební místnost ve Švýcarsku," řekla. Zná pár žijící v cizině nějaké jiné Čechy, kteří šli k volbám? „Bohužel, neznáme nikoho, kdo by šel k volbám," přiznala.