„Akce bude rozdělená do dvou let, polovina by se měla udělat ještě letos. Příští rok, věřím, zase cca dva miliony od ministerstva získáme,“ řekl starosta Michael Kašpar. Podle jeho slov bude nyní město soutěžit stavební firmu tak, aby se mohla do práce pustit co nejdříve.

Co se týče výhledu dalších prací v areálu zámku, po střeše a krovech by měly přijít na řadu interiéry Žerotínského paláce, aby se konečně v dohledné době několika let mohl zpřístupnit. V roce 2016 bylo provedeno zajištění původních renesančních sgrafit na západním průčelí Žerotínského paláce, vloni a předloni se pracovalo na kompletní obnově fasád paláce.

Žerotínský palác má vstup z malého nádvoří, historikové tam upozorňují zejména na dochované kamenné ostění pozdně gotického portálu vedoucí na čtyřramenné schodiště. Nechybí pozdně gotický portál, ze síně za ním se dá vstoupit do dvou místností hejtmana.

Z velkého nádvoří vedou schody do jižní části prvního patra, kde je klenutá místnůstka a bývalá zámecká kaple Panny Marie se sakristií. Kaple z roku 1621 byla v roce 1850 zrušená a používala se jako kancelář. Empírové svícny s anděly z ní byly přemístěny do chrámu sv. Bartoloměje.

Separátně řeší město ještě jeden záměr, který sice není přímo v areálu zámku, ale značně s ním souvisí. „Už je hotová studie a zadáváme projekt na rekonstrukci budovy Zámecké, přístavby, kde je dnes bar,“ řekl starosta Kašpar.

Stavba je ve velmi špatném stavu, prasklina je už i viditelná pouhým okem, od sousední stavby už přístavba značně ujíždí. Takže rekonstrukce je víc než nutná. Po ní nebo i spolu s ní by se mělo dostat také na náměstíčko před Zámeckou, které bude propojeno právě se sousedícím areálem zámku. Náměstíčko by se mělo dočkat opravy stejně jako brána.

Garáže, které dnes na nádvoříčku stojí, přijdou ke zbourání. „Vytvoří se tam hezký a průchozí prostor,“ shrnul starosta Michael Kašpar, ale upozornil, že letos se to jistě nestihne. „Letos chceme dokončit projekt, až na akci seženeme peníze, pustíme se do toho,“ slíbil starosta akci, po které volá i vedení Domu dětí a mládeže v Kolíně, který na Zámecké sídlí.