„Úroda obecně nevypadá špatně, ale kvůli vydatným dešťům během června stojí plodiny ve vodě, takže se objevují houbové choroby. Zatím větší problém vidím u ječmene, týká se to ale třeba i pšenice,“ potvrdil jednatel společnosti Poline Nebovidy Robert Hofman.

Pokud společnost bude muset ječmeny prodat pouze jako krmné, bude to samozřejmě znamenat prodej za podstatně nižší cenu. Poline už začíná částečně navážet a plísně jsou viditelné.

Větší množství vody naopak prospívá například kukuřici, nicméně i tu už bylo třeba ošetřit postřikem proti chorobám.

Na Statku Kutlíře jsou po časech sucha vděční za každou kapku. „Jestli očekáváme dobrou úrodu? Čekám na ni už několik let,“ předeslal s nadsázkou ředitel společnosti Adam Pánek. Deště podle něj pomohly „Máme ale komplikace v tom, že široká skladba plodin – hrách, mák či ozimé ječmeny – v důsledku větru polehala. Kdyby to pokračovalo, bude to se sklizní o dost horší,“ dodal.

Ředitel společnosti ZD Křečhoř Vladimír Svoboda soudí, že deště budou dobré na pozdější sklizně, například na kukuřici. Také jeho společnost zaznamenala problémy s poleháváním, zejména u obilnin. „U řepky jsme měli problémy na jaře, dost ji postihly dubnové mrazy. Byla už vývojově poměrně daleko a mrazy jí úplně nepomohly, dávají se do ní nemoci,“ přiblížil situaci Svoboda.

Žně se protáhnou

Vesměs ale vidí výsledky letošní budoucí úrody pozitivně, výnosy předpokládá slušné. Nicméně stejně jako jeho kolegové z jiných zemědělských společností soudí, že hodně deště během června se podepíše na kvalitě obilnin. „Žně se letos protáhnou, bude se startovat o dost později,“ upozornil.

V průměru za posledních deset let jsou žně o kousek déle, v porovnání s posledními dvěma, třemi lety o hodně déle. Poslední roky totiž startovaly nezřídka už v červnu. „Teď máme ještě tak týden až deset dní, kdy začneme se sklizní řepky a rané pšenice,“ doplnil Vladimír Svoboda.

Ve společnosti ZAS Bečváry soudí, že deště plodinám určitě pomohly, úrodu ale nyní těžko odhadnout. Na žně by nebylo špatné, kdyby deště pro změnu zase ustaly.

Předseda ZD Podlipan Vitice Martin Stehlík díky vláze očekává dobrou sklizeň. „Od řepky přes pšenici, ječmeny až po kukuřici,“ uvedl. Podle jeho dohadu by mohly být výnosy vyšší až o 20 procent.