Místní se nezbaví dojmu, že zde vládnou negativní energie. V kronice města je i zmínka o utonulém v blízkém Labi u Polákovy pustiny. Když tudy chodili zaměstnanci do Lučební továrny, stala se tam vražda ženy. U přejezdu pak s děsivou pravidelností končí až několik životů ročně.

Dlužno poznamenat, že smrtelné události se často stávají mimo přejezd, který je vybaven výstražníky se závorami a elektronickým zvonkem. Ovšem vlaky už zde jezdí rychle a také obousměrně, pro mnohé nečekaně, na obou kolejích.

Mluvili jsme s lidmi, kteří pravidelně pietně udržované místa navštěvují. „Má tu pomníček mladý člověk z Kolína, byla to sebevražda. Trpěl sice depresemi, ale nečekali jsme, že by dobrovolně skončil po vlakem,“ řekl jeden z přátel zesnulého mladíka.

V blízkosti se nachází bývalá pila Dřevokov činnost ukončila a místo se stalo čím dál víc strašidelné. Protože si tam našli bivak bezdomovci, několikrát hořelo. Z trosek ale už nyní nezbylo nic kromě hlavní budovy. Při jarní procházce si můžete připomenout, že „obyčejné místo“ má zakletou minulost.

Jiří Červín