Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze Zengrovy ulice zní: Je o strach tu bydlet!

Kolín /FOTOGALERIE/ - Větší dozor v Zengrově ulici. Takový je výsledek petice, kterou na radnici odeslali obyvatelé domů č.p. 356 a 357. „Neustálý nepořádek, řev, špína, opilci, obecně je o strach tady bydlet,“ popsala obyvatelka míst, která už celé roky mají punc sociálně vyloučené lokality.

26.7.2017
SDÍLEJ:

Zengrova ulice, Kolín.Foto: Deník / Mašínová Lucie

Ze značné části je Zengrova ulice, kdysi výstavní čtvrť města, obývaná romskými obyvateli. Běží zde různé sociální programy, o řešení situace se snažilo už několik předchozích radnic. Jenže najít na tento neduh lék je běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem.

Průběžně se řeší dluhy na nájemném v bytech patřících městu, zanedbávání povinné školní docházky dětí, městská i státní policie je v Zengrově ulici často kvůli potyčkám, rušení nočního klidu a podobně.

„Slyšela jsem od známého, že se prý na něj někdo z balkónu o patro výš vymočil. Že nejde dát sušit na balkón prádlo, je prý docela běžné, protože většinou nasmrádne nebo ho dokonce někdo polil páchnoucí vodou. Mně se naštěstí nic takového nestalo, bydlíme o kousek dál,“ doplnila další žena.

Obyvatelé této ulice poukazují také na častou bezohlednou jízdu řidičů, kteří do lokality míří na návštěvu či tam bydlí.

Mnohdy se prý místem prořítí automobil s řvoucím rádiem, klidně uprostřed noci, z něj vyleze pět opilců a hukot pokračuje zevnitř některého z bytů.

Petice, kterou dostalo město na stůl v těchto dnech, si stěžovala na nepořádek od klientů charitního šatníku, na znečišťování veřejného prostranství. Petici projednala rada města a odbor sociálních věcí občanům odpověděl, že jsou přijata opatření, aby se těmto negativům zamezilo.

„Například zvýšený dozor městské policie či hlídek Bezpečného Kolína, zároveň větší povědomí o službách K centra. Do budoucna chceme s farní charitou, která šatník provozuje, projednat, zda by se pro něj nenašly jiné prostory,“ uvedl místostarosta Tomáš Růžička.

Charita má smlouvu na pronájem prostor v Zengrově ulici do podzimu příštího roku, s charitním šatníkem zde začala působit na konci roku 2014.

Ředitelka kolínské farní charity Lucie Růžková Rybárová uvedla, že oficiálně nedostala informaci o petici. „Ale vím o ní. Lidsky mě mrzí, že to s námi obyvatelé ulice před podáním petice neprojednali,“ dodala.

„Není to ale problém charitního šatníku. Problémy se objevují v době, kdy máme zavřeno, a to nemáme možnost ovlivnit. Problémy, které petice uvádí, jsou v Zengrově ulici už o hodně dřív, než jsme otevřeli šatník,“ poznamenala Lucie Růžková Rybárová s tím, že pracovníci charitního šatníku kolikrát sami kontaktovali městskou policii.

„Pokud by se v této lokalitě její hlídky posílily, byli bychom rádi. A kdyby se pro náš charitní šatník případně našlo jiné místo, nebránili bychom se,“ shrnula.

Pracovníci charity už několikrát zaznamenali i rozkrádání věcí z šatníku, který shromažďuje ošacení, obuv, potřeby do domácnosti, postýlky a kočárky pro děti, kompenzační pomůcky apod.

S vyházeným a rozkradeným oblečením se Kolínští potýkají také v ulicích s kontejnery na textil. „Viděla jsem nepořádek okolo kontejneru na textil na Zálabí. Někomu byla zřejmě zima a hledal si tam něco teplého na sebe,“ popsala Jana Svobodová. Dodala, že než našel vhodný kousek oblečení, ostatní věci z kontejneru vyházel a zpět je již pochopitelně nevrátil.

Zengrova ulice, Kolín.Myšlenka charitního šatníku nezahrnuje jen obstarání ošacení, obutí a materiální pomoci. Vytváří i místo setkání a přijetí člověka v jakékoli životní situaci a poskytuje klientům informace, kam se obrátit pro další pomoc. Jde o službu pomoci všem, kteří se ocitli v krizové či nepříznivé sociální situaci i o předcházení kriminalitě a sociálnímu vyloučení klientů. Otevřeno je od pondělí do čtvrtka od 10 do 12 hodin. V pondělí je otevřeno také odpoledne od 13 do 17 hodin. V úterý a ve středu pak od 13 do 15 hodin.

Autor: Jana Martinková, Lucie Mašínová

26.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební místnost Radim, Kolínsko.
39

Radimští mohou do volební místnosti výtahem

Volby v obci Dobřichov, Kolínsko
25

Dobřichovští vydali pět volebních průkazů

Nedočkavci čekali venku před otevřením volební místnosti

Pečky - Volební komise 4. okrsku v Pečkách se začala ve zdejší sokolovně scházet v půl druhé. Bylo potřeba připravit obálky a zapečetit urny. Už pár minut před druhou hodinou stáli venku první nedočkavci.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Od volební urny s kočárkem za příbuznými

Kolín – Alespoň na chvíli vzdálen od politických třenic zůstane po dobu voleb lídr středočeské kandidátky STAN Vít Rakušan. Volit bude čtyři hodiny po poledni v Kolíně, kde působí jako neuvolněný starosta – a do volební místnosti ve školce v Bachmačské ulici to má jen kousek; bydlí totiž ve stejné ulici. Jinak se ale jeho světem stanou návštěvy příbuzných – a kočárek.

Volit se bude ve školách, na zimním stadionu či v hostinci

Kolínsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky jsou za dveřmi. Zjistili jsme pro vás, na kolik místech na Kolínsku přijdou voliči k volebním urnám a přinášíme vám také přehled nejnetradičnějších volebních místností. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení