S tímto nebezpečným vláknitým silikátem bojují poslední dobou stavbaři a majitelé objektů bezmála na každém kroku. Nezřídka je jeho přítomnost v rekonstruované budově nemilým překvapením, které pak práce na opravě značně prodlouží a prodraží. U budovy kolínských Spojů se o azbestu předem vědělo.

„Při rekonstrukci se panely likvidovaly v uzavřeném pásmu, věděli jsme o nich, likvidace je už zanesená v harmonogramu prací,“ potvrdil zástupce ředitele školy Jiří Tuček. Veškeré práce by měly být hotové do poloviny prosince.

Nezahrnují jen rekonstrukci vysoké budovy v Jaselské ulici, ale také výměnu všech oken ve všech objektech školy, jejich zateplení, a to vnějšího pláště i střechy. Vysoká budova se dočká výměny všech skleněných panelů a výměny výměníkové stanice a topení, také sportovní halu čeká výměna opláštění a skleněných oken, dozdění, zateplení. V budově školy přibude nově klimatizace s rekuperací a akustické podhledy.

Škola je se svými téměř pěti sty studenty jednou z největších středních škol kolínského okresu. Organizace výuky je tedy v době takto rozsáhlých oprav poněkud složitější.

Podle slov Jiřího Tučka se škola v této chvíli vrátila do prostor na Modrém bodě, kde dosud byl jen odborný výcvik. „Máme tam zřízených 12 tříd,“ upřesnil zástupce ředitele. „Nyní v září jsou zatím studentu na exkurzích a delších, čtrnáctidenních praxích. Od října by už měla fungovat budova školy, takže se zkombinujeme výuku tam a na Modrém bodě,“ dodal.

Ubytování nyní škola řeší za pomoci internátu kutnohorské průmyslovky, do Kolína žáky dováží školní autobus.

Až práce na budovách školy skončí, bude krajský úřad jakožto zřizovatel školy muset sáhnout do kapsy pro celkovou částku kolem 80 milionů korun.

V poslední době se azbest neboli osinek našel v regionu hned několikrát. Aktuálně se rozbíhá druhá etapa opravy další vysoké kolínské budovy, tzv. šestnáctipatráku, konkrétně nejvyšší obytné budovy v Kolíně, kde se rekonstrukční práce zkomplikovaly a protáhly právě kvůli nálezu azbestu. Dalším nedávným případem je nečekané objevení této nebezpečné v Mateřské škole Kollárova v Úvalech.