Tentokrát ale uvnitř vrněl novorozený uzlíček. První miminko kolínského babyboxu. Zařízení tak zachránilo život droboučké holčičce.
Matka ji do babyboxu vložila uprostřed noci plné sněhu a větru. „Holčička byla úplně čerstvoučká, zabalená jen v ručníku.,“ řekl Ludvík Hess, zakladatel babyboxů v Čechách.

Zdravotníci děvčátko našli v půl třetí. „Je to holčička, šlo o čerstvého novorozence. Vážila 2750 gramů, měřila 48 centimetrů,“ uvedla mluvčí kolínské nemocnice Silvie Skoupá. Miminko podle jejích slov je v dobrém zdravotním stavu. Holčička dostala jméno Pavlína Kolínská. Příjmení vzešlo od místa nalezení v babyboxu, o křestním jméně se maličko vedly diskuze.

V úvahu padala Jiřinka, na jejíž svátek se holčička našla, i Valentýnka podle svátku o den dříve. Nakonec zvítězilo pojmenování po sestřičce, která děvčátko z babyboxu vyzvedla.

Pavlína Kolínská je šedesátým šestým miminkem, které se podařilo díky babyboxu zachránit.
První děťátko v kolínském babyboxu zvýšilo skóre holčičky versus kluci na 41 : 25. Tento rok je však čtvrtým, všechny nalezené děti byly holčičky. Dvě miminka byla nalezena v Příbrami, jedno v Brně.

Babybox je vyhřívaný inkubátor, který ženám v tíživé životní situaci umožňuje anonymně odložit dítě, aniž je ohrozí na životě či zdraví. Odložení dítěte do babyboxu je legální a rodičce za to nehrozí žádný trest.

Ihned po vložení dítěte je automaticky odeslána zpráva o otevření schránky. Dítě zdravotníci vyzvednou během několika málo minut.
Podobná zařízení fungují i na Slovensku a v Maďarsku, Rakousku, Švýcarsku a Německu. Podle občanského sdružení Babybox pro odložené děti – Statim v Česku nyní funguje 48 babyboxů.

Jana Martinková
Jakub Šťástka