Nejsilněji obsaze〜ný domácí závod sportovních pilotů, Plachtařské mistrovství regionů ve Zbraslavicích, se překlopil do druhé poloviny. I přes pár dní s plachtařsky nepříznivým počasím má celkem osmaosmdesát pilotů v klubové a kombinované třídě odlétáno po šesti disciplinách a mistrovství je tak již platné (minimum jsou čtyři).

Na startovní rošt se postavily všechny generace. Nejstaršímu závodníkovi bude sedmdesát let, nejmladší soutěžící letos slaví sedmnáctiny. Silné mužské konkurenci odolávají pouze dvě ženy v každé třídě.

Nejúspěšnější z domácích pilotů v osmapadesátičlenné klubové třídě je Martin Skala na pátém místě s 4566 body, na osmé příčce je známý meteorolog Jan Horák, který kromě toho, že sám závodí, předpovídá plachtařům počasí – a nutno říci, že celkem přesně. Z dalších zbraslavických pilotů je Jakub Kmošek jedenáctý, Tomáš Jung a Josef Sedláček se nacházejí ve druhé polovině startovního pole.

Na prvenství v kombinované třídě si mezi devětadvaceti soutěžícími dělá zálusk do〜mácí Martin Hřivna (4639 bodů), jemuž v průběžném po〜řadí zatím patří první pozice.

Kombinovaná třída, která sdružuje větroně s lepšími parametry, mívá letové úlohy náročnější. Například ponděl〜ní třistakilometrová soutěžní úloha ved〜la přes Votice a Velké Dářko zpět do Zbraslavic. Nejrychleji ji uletěl aktuální vicemistr Evropy Roman Mraček, a to průměrnou rychlostí něco málo přes 159 kilometrů za hodinu. Ani dlouhá křídla kombíků však nezaručují návrat na letiště s plným počtem kilometrů, a tak i v této třídě neuletěly stanovenou trať dva kluzáky.

Létající meteorolog Jan Ho〜rák z Meteopressu, který „vaří“ počasí a sám na regionech soutěžně plachtí, zatím slibuje závodníkům, že si ještě do konce mistrovství dostatečně zaplachtí. To může přinést i „střídání stráží“ na medailových místech, jejichž definitivní obsazení bude jasné zítra, kdy Plachtařské mistrovství regionů definitivně končí.

Eva Maixnerová