Počty střelných zbraní v českých rodinách se rok od roku zvyšují.
Loni toto číslo dosáhlo téměř 650 tisíc. Loni se také zvýšil počet zakázaných zbraní držených českými občany. Počet zjištěných přestupků a trestných činů spáchaných těmito zbraněmi se ale stále drží dlouhodobého průměru kolem 6200 případů ročně.

Oblíbená pistole mezi veřejností


„Češi mají největší zájem o pistole značky Glock, které si pro svoji spolehlivost a přesnost získaly oblibu i v policejních složkách spousty zemí po celém světě,“ říká šéfredaktor časopisu Zbraně a náboje Zdeněk Kašťák.
Jméno Glock v Americe už tak zlidovělo, že se používá pro jakoukoli drahou černou pistoli.
V nabídce specializovaných prodejen jsou ovšem i jiné typy zbraní. Liší se podle účelu, ke kterému slouží, podle typu nábojů a střeliva, vzhledu, způsobů nabíjení a samozřejmě podle mechaniky, se kterou pracují.
Existují zbraně sportovní, vojenské, historické, jednoranové nebo víceranové, dlouhé nebo krátké ruční zbraně.

Tlumič ? V ČR nedovolená část

Některé z nich jsou zákonem zakázané. Jedná se především o ty, které jako zbraň nevypadají nebo jsou vyrobeny z jiného materiálu, než je kov.
Nedovolené je v České republice rovněž používání některých částí zbraní: tlumiče hluku výstřelu nebo zaměřovače.

Kolínsko

Policisté evidovali k 31. 12 2007 v civilním sektoru celkem 7 134 střelných zbraní. Počet klesl vloni, když Kostelecko přešlo pod Prahu–východ. Každý rok přibude mezi lidmi na Kolínsku stovka nových střelných zbraní.

Majitel střelné zbraně Martin Malenický říká…

Vlastním pistoli. Nosit u sebe zbraň je obrovská zodpovědnost. První čtvrt rok jsem jí nosil pouze s jedním slepým nábojem, abych si zvykl. Například mne lákal známý na pivo. Řekl jsem mu: Ano, do hospody s tebou půjdu, ale pivo si nedám.

Co jsou přeci dva půllitry?

Předpokládal jsem, že pokud si to pivko dám neodolám a dám si druhé. Vždyť co jsou dvě pivka? Ale i po dvou pivech ztrácí člověk zdravou soudnost. Prozatím jsem pistoli v nějaké šarvátce nepoužil. Nošení zbraní na veřejnosti, jako to je zavedené v zahraničí, bych nezakázal. K ničemu to nevede! Střelné zbraně si lidé mohou koupit v obchodě se zbraněmi na základě nákupního povolení od PČR. To nedostanou, pokud nevlastní zbrojní pas.

Doma dávám zbraň do trezoru

Doma zbraň raději zamykám do trezoru a odděleně od střeliva, aby se k ní nedostali moji nejbližší a neporanili se.

Autoři: Deník/ Zdenka Dvořáková, Tomáš Husa