Celkem 94 zbraní skončilo na kolínském oddělení pro zbraně. V rámci letošní takzvané amnestie je tam odevzdali jejich majitelé během šesti měsíců. Co to znamenalo v praxi? „Stačilo, když člověk zbraň v průběhu té doby odevzdal na policii a během dvou měsíců požádal o zaregistrování,“ vysvětlil Milan Prchal, komisař oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál v Kolíně.

Přibližně osmdesát procent amnestovaných zbraní bylo německých z 2. světové války a mezi do té doby nelegálně drženými zbraněmi se ukázaly i opravdové rarity. Opakovací malorážka Colt model 1883 nebo signální pistole z 2. světové války. „Na té je unikátní fakt, že ji zhotovila firma za normálních okolností vyrábějící svítidla. Pouze během druhé světové války v období let 1941 - 1945 vyráběla tyto pistole a munici,“ připomněl Milan Prchal.

Mezi amnestovanými zbraněmi z 2. světové války byl také například německý letadlový kulomet MG 131 nebo kanón z ruského letadla MIG 15. U všech zbraní je nebo bude provedena lustrace v několika evidencích a poté balistická expertíza. Zjišťuje se, zda po zbrani není pátráno či zda s ní nebyl spáchán trestný čin.