S opatřením zásadně nesouhlasí Potravinářská komora. Otravy metylalkoholem mají v ČR už 19 obětí, v nemocnicích jsou další desítky lidí. Policie zatím v souvislosti s otravami metanolem obvinila 11 lidí.

Zákaz platí pro všechny obchody, restaurace, hotely i internetový prodej, dosud byl zakázán prodej jen ve stáncích. Zákaz se zpřísnil i v obsahu alkoholu, dosud platil jen pro třicetiprocentní lihoviny a silnější. Prodávat se nesmějí ani míchané nápoje z lihovin. Tvrdý alkohol se nebude podávat ani na palubě letadel národního leteckého dopravce.

Důvodem prohibice je rozšíření otrav metylalkoholem i do dalších krajů, dnes se totiž objevil případ otravy také v Praze. Většina případů byla dosud zaznamenána v Moravskoslezském kraji, kde zemřelo 11 lidí.

Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu je plošný zákaz neadekvátní. Podle Potravinářské komory poškodí poctivé výrobce, a naopak posílí černý trh. Zákaz se nelíbí ani provozovatelům restaurací, ale respektují ho. Mnohé z nich zaskočil. Na prohibici si zvyká i ostravská Stodolní ulice - nejvyhlášenější centrum zábavy Moravskoslezského kraje.

Za porušení zákazu hrozí až třímilionová pokuta a dočasné uzavření provozovny. Prodejci mohou být podezřelí i z trestného činu obecného ohrožení či ohrožení zdraví závadnými potravinami z nedbalosti. Pak by jim hrozili několikaleté tresty.

V Praze je ode dneška hospitalizován třicetiletý muž s otravou metanolem. Alkohol prý koupil v Praze. Stav pacienta je kritický, lékaři ho udržují v umělém spánku. Dostal speciální lék, který Česku nyní pro tyto případy věnovalo Norsko.

Česko obdrželo z Norska 85 balení léku Fomepizol, který zpomaluje či blokuje přeměnu metylalkoholu na toxické produkty metabolismu. Praha dostala 20 balení, 15 Olomouc, 20 Ostrava a dalších 30 ještě do nemocnic dorazí.

V souvislosti s kauzou bylo zadrženo 19 podezřelých z Moravskoslezského, Zlínského a Olomouckého kraje. Policie zatím v souvislosti s otravami metanolem obvinila 11 lidí, jde především o trestné činy související s ohrožením života a zdraví a nedovoleným podnikáním.Počet obviněných se asi v brzké době rozšíří o další dva podezřelé. Podezřelých osob je osm. Mezi podezřelými a obviněnými jsou hlavně dealeři, kteří nejsou obyčejnými prodejci. Původní zdroj metylalkoholu ale policie zatím nezná.

Policie v noci na dnešek objevila nelegální stáčírnu na Novojičínsku. Další dopadenou skupinou jsou čtyři lidé z Olomouckého kraje, konkrétně z Přerovska. Tři lidé byli zadrženi a dva z nich už obviněni ve Zlínském kraji.

Stovky kontrol za posledních 24 hodin zorganizovali hygienici, obchodní a potravinářská inspekce.

Metylakohol je možná také na Kolínsku

Metanolová aféra dorazila do Kolína. Policisté nalezli ve spolupráci s celníky dva až tři tisíce litrů tvrdého alkoholu v neobydleném objektu u Plaňan na Kolínsku.

Lahve sice mají kolky, jejich majiteli se ale nedaří spolehlivě prokázat jejich původ. „Ve spolupráci s celní správou řešíme původ alkoholu, budeme zjišťovat, zda nebyl kontaminován metylalkoholem či zda se nejedná o padělky," řekla Soňa Budská, mluvčí středočeské policie.

V současné době projdou vzorky rozbory, aby policisté a celní správa zjistili, zda se jedná o jedovatý metylalkohol. Na otravu touto látkou zemřelo v České republice téměř dvacet lidí, další pacienti jsou v nemocnicích ve velmi vážném stavu.

Kvůli přibývajícím úmrtím je vyhlášen zákaz stánkového prodeje tvrdého alkoholu až do odvolání.

Toto opatření se dotýká i Kolína, kde na náměstí je předsunutá zahrádka kavárny Mefisto. Její majitel Jakub Klimpar podle svých slov opatření ale chápe. „Krajská hygiena mě informovala, že se omezení týká stánků a jiných přechodných zařízení, pod to jako sezónní provozovna naše zahrádka spadá," vysvětlil.

Podle jeho slov je opatření smysluplné, když chrání spotřebitele. „Dokáži to pochopit, když se jedná o přechodné období," vysvětlil.

Občané by měli podle policie zlikvidovat podezřelý alkohol, nekonzumovat jej a při zdravotních potížích vyhledat lékařskou pomoc. Nemocnice by měly případy hlásit, povinnost mlčenlivost pro ně padla tím, že hromadná otrava je vyšetřováno jako trestný čin spáchaný neznámým pachatelem.