I letos startovné běžců pomohlo Dětskému domovu Sázava. Závod na 5,5 kilometru a 12 kilometrů má tak charitativní podtext. „Letošní rok věnujeme veškerý výtěžek Dětskému domovu Sázava, nadace ČEZ potom pomáhá Šimůnkovi Všetičkovi. Jemu příští rok chceme věnovat celý výtěžek ze startovného ze závodu," naznačil organizátor Honza Říha plány pro další ročník.

Třebaže bylo pod mrakem a poprchávalo, organizátoři neměli pocit, že by to závodu uškodilo. A když se pochlubili s účastí, dalo se s nimi jen souhlasit. „Myslím si, že počasí vyšlo. Zatím neprší, je pod mrakem, to je pro běhání příjemné. Kdyby bylo sluníčko a teplo, to by bylo moc horko," zasmál se Honza Říha.

Čísla to jenom dokazují – letos běželo v dětských kategoriích 70 malých závodníků, vloni to bylo 38. Hlavní závody běželo letos 134 lidí, vloni to bylo 77. „Je to velký nárůst rok od roku, jsme ale spokojení. Jen musíme nějaké věci doladit, ale něco se vychytává neustále," řekl Honza Říha.

Zeptali jsme se organizátora, co by měl udělat člověk, který by se chtěl stát trasérem pro nevidomé běžce. Právě v hlavním závodě dost takových běžců bylo, kteří pomáhali nevidomým trasu zaběhnout. „Stačí najít si organizaci nebo nadaci, něco jako je třeba tady Leontýnka. Tam se můžete obrátit a říct, že máte zájem někomu pomáhat, dělat mu traséra," poradil.

Organizátoři ale už pracují na dalším ročníku běžeckého závodu. „Ten se odehraje 8. dubna 2017, připadá to na sobotu. Budeme rádi, když lidé přijdou, stačí sledovat naše stránky a Facebook, registrace bude předem spuštěná," zve na příští ročník charitativního závodu organizátor, běžec a horolezec Honza Říha.

Kardiochirurg Jan Pirk: Mám rád dlouhé běhy ve městech, ale i kozojedský kros

close Charitativní běh Od nevidim do nevidim zoom_in Běžeckého závodu Od nevidim do nevidim se zúčastnil také známý český kardiochirurg a přednosta kardiocentra a kliniky kardiovaskulární chirurgie v IKEMu Jan Pirk. Hned jak doběhl, jsme se ho zeptali na pár otázek.

Jak se vám běželo? Na jakou trasu jste vyrazil?

Běžel jsem trasu pět a půl kilometru, a to ze dvou důvodů. Jednak před týdnem jsem běžel pražský půlmaratón, a také spěchám do práce. Už mi volali, kde jsem.

Jak se vám líbila trasa?

Je moc hezká. Škoda, že jsem nemohl běžet dvanáctku, ta je ještě lepší, část v lese je naprosto kouzelná. Dost často tam trénuji.

Co máte raději – terén, nebo silnici?

Popravdě obojí. Třeba ty dlouhé běhy v městech jsou nádherné, třeba Běchovice jsou krásný závod. Na druhou stranu, nejkrásnější kros jsou Kozojedy.

Hodně teď lidé běhají ultramaratony, třeba devadesát kilometrů. To je běh na několik hodin. Co na tento trend říkáte? Běžel byste takový závod vy osobně?

Nešel bych do toho. Už ani celý maraton, vždyť mi bude za týden 68 let. Můžu říct, že skutečně už maraton není úplně zdravý závod, je to trochu moc. Ale na druhou stranu, děláme tolik nezdravých věcí, že dát si dvakrát za rok maraton, to je ještě dobré. A ultramaratony určitě nejsou zdravé.

Závod uběhla s kočárkem

close Charitativní běh Od nevidim do nevidim zoom_in S kočárkem, uvnitř kterého si ležel malý Štěpán, uběhla 5,5 kilometru dlouhou trasu běžkyně Kateřina Volfová. „Trasa byla v pohodě, jen dva kratší úseky byly bahnité, ale o to byl závod zábavnější," řekla se smíchem. A malý Štěpán? Ten závod prospal. „On má drncání rád," vyprávěla jeho maminka.