„Letos se přihlásil rekordní počet devatenácti týmů,“ oznámil hned ráno zaplněnému amfiteátru starosta města Michael Kašpar, který se letos z důvodu doléčování zranění ruky klání nezúčastnil. Pořádající město nechalo také vyrobit nový putovní pohár pro vítěze v disciplíně na dvě stě metrů, protože družstvo Klubu vodních sportů Sanberk si ten minulý po třech vítězstvích loni odvezlo natrvalo, stejně jako už dvakrát před tím.

Posádky soutěžních týmů tvoří zaměstnanci firem či party kamarádů, letos nově přibyly třeba lodě obyvatel kolínského Zálabí, maminek na mateřské dovolené, říkajících si Kidztown mámy to dají, nebo studenti, rodiče a zaměstnanci Odborné střední školy podnikatelské v Kolíně.

O slavnostní zahájení se postarala tradičně bubenická show Dream Drum by Susha pod vedením Jaroslava Suchánka. Zatímco probíhaly rozjížďky, především na děti čekal bohatý doprovodný program počínaje ukázkami řemesel, jízdou trakařem, chytáním ryb a chůzí na chůdách přes několik hraných pohádek, malování na obličej, aquazorbing až po dětské jízdy na dračích lodích. Jejich rodiče bojovali až do poslední chvíle, aby se po několika hodinách sešli opět v amfiteátru, kde je nejdříve naladily členky dívčího Tanečního klubu Kocour Modroočko vedeného Jolanou Burešovou a pod stejnou značkou se skrývající pánové z taneční skupiny Rasputin, kteří coby vodníci roztleskali přítomné a roztančili několik dam.

Poháry za první a druhé místo v obou tratích na dvě stě metrů i jeden kilometr putovaly do rukou závodníků z Namydleného Bakersu a Klubu vodních sportů Sandberk, bronz na dvě stě metrů si odnesl tým Swietelsky, na kilometr pak mužstvo říkající si Převážně neškodný. Titul nejsympatičtější osádky získaly jednoznačně maminky z Kidztown mámy to dají. Společně se pak po celý den v příjemném ideálním počasí bavilo několik stovek závodníků i jejich příbuzných a přátel.