V domově ale vědí, že co je nějak dnes, může být zítra jinak. Aktuálně ještě zpřísnili hygienické podmínky. „Zatím je to dobré. Člověk se to ale téměř bojí říct, aby to nezakřikl,“ dodala ředitelka.

Zatím pomoc neshání

Ani v Domově pro seniory Anna v Českém Brodě se aktuálně nepotýkají s nedostatkem personálu nebo s pozitivními testy u klientů. „Máme všechny ochranné pomůcky, všechno jsme si zajistili, personál drží, klienti jsou zdraví,“ shrnula ředitelka Lucie Hovorková a dodala, že se ze všech sil snaží, aby to tak vydrželo. „Chráníme seniory, vše zvládáme vlastními silami. Zatím žádnou pomoc nesháníme. Ale kdo ví, co bude za týden,“ řekla.

Také Domov pro seniory v Pňově Předhradí v současné době hlásí klid. Ještě nedávno byl za přísných hygienických podmínek otevřen pro návštěvy. To se už ale změnilo, domov nyní je stejně jako ostatní také uzavřen. „Máme tedy stejný režim jako na jaře. Snad klientům dokážeme dny natolik zpříjemnit, aby to pro ně nebyla velká psychická újma,“ podotkla Zdenka Farkašová.

V otázce vybavení ochrannými pomůckami nenechali v domově nic náhodě. a celé léto se zásobovali. „Člověk má obavy, aby pak nezůstal bez prostředků,“ vysvětlila ředitelka s tím, že zaměstnanci jsou vybavení vším od dezinfekce přes roušky, brýle, štíty až k overalům. „Zatím používáme základní ochranné pomůcky, díky Bohu u nás nikdo není pozitivní. Samozřejmostí je i ochrana pro seniory, vše mají k dispozici, pomoc v této chvíli nepotřebujeme,“ sdělila ředitelka.

Momentálně je jedna pracovnice na ošetřovačce, domov tento výpadek podle slov ředitelky zvládá, ostatní kolegyně se podělily o směny. To však neznamená, že se v Pňově Předhradí nepřipravují na eventualitu, kdy by chybělo více lidí. „Sledujeme možnosti, kam bychom se v případě potřeby mohli obrátit, snad to nebudeme potřebovat,“ poznamenala Zdenka Farkašová.

Už myslí i na Vánoce

Na co teď obyvatelé domova nejvíc myslí, jsou Vánoce. Ptají se, zda vůbec bude možné, aby odjeli na svátky domů za svými rodinami. To se samozřejmě zatím neví. Jisté však naopak je, že tradiční sváteční akce, třeba den otevřených dveří nebo adventní koncert pro klienty i veřejnost, už nyní domov zrušil.