Čtyřleté funkční období končí. Kolínské zastupitelstvo se na devadesát devět procent v nynějším složení už nesejde.

Ale že by šlo o nějaké oddechové jednání? Právě naopak. Hlavním bodem celého programu byl totiž návrh na poskytnutí bankovní záruky na půjčku pro výstavbu multifunkční sportovní haly v Kolíně.

Ano. Té haly, která ještě nestojí a už se jednou stěhovala. Tedy na papíře.
Té, která podle mnohých stojí příliš mnoho peněz. Současných 140 miliónů opravdu není pro zadlužený Kolín málo.
A také té, která je podle některých vlastně zbytečná. Proč zbytečná? Je jasné, že nejvíce by ji využívali kolínští basketbalisté, kteří momentálně hrají nejvyšší soutěž Mattoni NBL. Bohužel v dnešní době není jisté, že ji budou hrát věčně. Ale to je možná zbytečné odbočení.

Už před samotným hlasováním se nechal slyšet radní Ondřej Plašil, že se ho nezúčastní. „O halu usiluji už několik let. Myslím si ale, že SMSK (Správa městských sportovišť Kolín) zvolila soutěž, která vyšla neskutečně draho,“ vysvětlil.

Na současný návrh město Kolín prý jednoduše nemá. „Ohrozilo by to veškeré funkce města. Domnívám se, že nejsou vyčerpané všechny možnosti na získání výhodnějších podmínek,“ řekl.

Rozhodnutí zastupitelstva nic nemění na platnosti smlouvy

Leasingová smlouva, která už byla podepsána Správou městských sportovišť Kolín je platná. To tvrdí starosta Kolína Jiří Buřič.
Ale k tomu, aby mohla být naplněna, musí být uzavřeny další dokumenty. „Například ručitelský závazek,“ vysvětlil starosta.
Zastupitelstvo už podle jeho slov schválilo, že město bude pro projekt ručitelem. V úterý se právě zastupitelstvo mělo vyjádřit k dokumentu, který měl být určitou alternativou.

„Ta byla nabídnuta Českou spořitelnou, která patrně dává úvěr leasingové společnosti. Kdo je pro ručitele tím prvním klientem. Tak se ptám: Je to město, nebo leasingová společnost? Město Kolín většinově svoje finanční toky realizuje přes Českou spořitelnu, jsme dobrým klientem, který plní závazky vůči svému věřiteli. Chci toto postavení vůči věřiteli obhájit a očekávám, že on také je schopen vytvořit podmínky pro případný další závazek,“ popsal starosta.

V prioritním vztahu je podle něj město a Česká spořitelna. Nyní je prý na místě setkání zástupců a hledat možnost financování. „Forma leasingu je sice reálná, ale ne nejlepší, když se to dotýká firmy, která nevytváří zisk, který by pokryl splátku,“ zauvažoval Jiří Buřič.

A co na celou věc říká místostarosta Kolína Pavel Hoffmann? Halu jako takovou podporuje. „Jsem znám, že podporuji kolínský basketbal i halu, nicméně jsme dostali úkol prověřit a doladit možnosti financování,“ řekl Kolínskému deníku s tím, že se nemusí rozhodnout z hodiny na hodinu.
„Jde o obrovské peníze, které do toho město vkládá i tím, že předává část dotací na SMSKu. A zavazuje nejen toto, ale hlavně to další zastupitelstvo. Není to jen akce SMSK, ale zásah do hospodaření města,“ zakončil.

On sám se hlasování zdržel. Nepokládal prý za dobré v tuto chvíli se nutit do urychleného postupu. Navíc byla velká absence zastupitelů. Nic nebrání tomu, aby další zastupitelstvo rozhodlo, že se hala dostaví podle plánu.

Ani druhý místostarosta Roman Pekárek celou situaci nevidí příliš negativně. „Proti byli čtyři lidé. Zkrátka, jedenáct bylo pro návrh,“ řekl. „Podle mého názoru tento návrh by měl být předložen na příštím jednání zastupitelstva,“ uvedl a dodal že návrh nebyl zamítnut, pouze nebyl přijat. Proto může být předložen na dalších jednáních.

Zastupitel Karel Molnár chce, aby se hala postavila. Ale ještě by to podle něj chtělo zvážit všechny okolnosti. „Určitě by to mělo být za rozumnějších finančních podmínek,“ stručně odpověděl.

Další zastupitel Karel Škopík je spokojený s výsledkem hlasování. „To ale nemění nic na situaci, že hala bude stát 140 miliónů,“ řekl. „Leasingová smlouva je podepsaná. Tady šlo jen o záruku, že při nesplácení SMSK by za město splácela splátky Česká spořitelna,“ doplnil.

Radní Ondřej Plašil hlasoval proti návrhu. Zároveň se rozzlobil ale na Správu městských sportovišť Kolín. „Během dvou, tří let nehospodárně vyházela peníze za hlouposti. Třeba zimní stadion je bezvadná věc, to ano,“ uvedl. „Ale atletická dráha, která se staví? To jsou obrovské peníze. Jsem ale přesvědčený, že toje chybná investice, která osm měsíců bude zasněžená nebo zasypaná v lese,“ řekl. Podle něj by takové finance měly jít raději na výstavbu haly.

Je jasné, že velmi citlivě všichni vnímají způsob zafinancování. „Materiál, který byl projednáván, byl vnímán z dvojího pohledu. Jednak v technice, tedy jako materiál, který by po schválení byl doplňkem vlastní leasingové smlouvy a tím by po vybrání dodavatele stavby mohl celý projekt začít,“ myslí si starosta Buřič.

Podle něj řada zastupitelů materiál vnímala jako klíčový, proto se tam promítal i druhý aspekt. „Tedy zda podpořit přijaté usnesení města ve vydání ručitelského závazku a tím projekt rozjet, nebo ho uchopit jako záchrannou brzdu ve snaze otevřít jednání o možná trochu zmírnění podmínek, které jsou už smluvně uzavřené mezi SMSK a leasingovou společností,“ pokračoval.

Nyní je otázkou, jak se zachová věřitel – leasingová společnost a ten, kdo dodává jistinu, v tomto případě věřitel ručí městu, a to je Česká spořitelna.
Na zastupitelstvu se upřesňoval právě vztah mezi městem, leasingovou společností a Českou spořitelnou. Důležitou roli sehrála spořitelna, protože se staví do role ručitele k leasingové společnosti. „Podle mého názoru je tu prostor k jednání,“ zakončil za město i za sebe starosta.

Zdeněk Holeček, Jana Martinková, Jakub Šťástka