Ve středu 9. září mělo pro obyvatele Zásmuk skončit zhruba roční martyrium spojené s potížemi způsobenými rekonstrukcí silnice I/2, neboli hlavního průtahu města. Původně plánované datum ale splněno nebude. „Termín se nedodrží a další je stanovený na 31. října tohoto roku,“ řekl deníku starosta Zásmuk Jiří Pechar.

Jeho slova potvrdila i mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková, která zároveň osvětlila důvody zpoždění. „Posunutí termínu je především z důvodu velmi špatných klimatických podmínek v úvodu letošního roku, dále díky velmi špatnému podloží a také díky nepředpokládaným problémům, které vznikly při překládce inženýrských sítí. Budeme se snažit dělat maximum proto, aby termín 31. října 2009 byl dodržen,“ slíbila Vápeníková.

V současné době je téměř hotový třetí úsek stavby. Dokončený již podklad s kamenivem a cementem a následovat nyní bude pokládka živičných vrstev, kryty chodníků a terénní úpravy.

U čtvrtého úseku (od křižovatky Mlékovice ke konci Zásmuk ve směru na Prahu) je již hotova retenční nádrž a výšková úprava podezdívek. „V současné době jednáme o řešení dopravní situace a zvažujeme možnost úplné uzavírky, která by vyvolala náhradní dopravní řešení pro obyvatele mířící do Malotic. Ale vše je ještě v jednání se všemi zúčastněnými včetně autodopravců,“ nastínila tisková mluvčí Ředitelství silnic a dálnic s tím, že konkrétněji se zatím hovořit nedá.

Obyvatelé Zásmuk si za téměř celý poslední rok užívali nemalých potíží. Vrásky jim přidělávala zejména objízdná trasa a uzavření části komunikace kvůli rekonstrukci spodní části průtahu směrem od kostela dolů. Více o tomto problému se v Kolínském deníku můžete dočíst v nejbližších vydání.

Tereza Hölzlová