Radnice totiž dostala zpět od Státního fondu životního prostředí zadávací dokumentaci. „Státní fond nám doporučil, co je třeba předem opravit, aby nedošlo k pochybení,“ vysvětlil starosta Josef Krombholz.

Nyní se tak dokumentace vrátí zpět do rukou městských právníků, kteří ji budou muset přepracovat a odstranit nesrovnalosti.

Zásmučtí dbají na to, aby veškeré podklady potřebné k sanaci a vyplacení získané dotace byly bez jediné chybičky. Času na to prý mají dostatek. „Sanace musí být hotová do roku 2024,“ podotkl Josef Krombholz.

Přesto by však starosta byl rád, kdyby se věci začaly více hýbat kupředu. Podle něj zatím není vyvěšené ani výběrové řízení na zhotovitele sanace. K tomu dojde, až bude zadávací dokumentace zcela v pořádku. Soutěžit by se prý pak mohlo na podzim.

Pro radnici je teď prioritou v ničem nepochybit. Obavy z chyb a komplikací, které mohou nastat, má vzhledem k podmínkám získané dotace zásmucký zastupitel Jan Tylk. „Nedokáži si představit, jak vše bude probíhat prakticky,“ vysvětlil Jan Tylk s tím, že Středočeský kraj mám prý rozhodovat o tom, za co peníze zaplatí a také chce mít přesný přehled o veškerých investicích, které se se sanace týkají.

Mohlo by se zdát, že Zásmučtí postupují zbytečně pomalu a jsou přehnaně opatrní. Opak je však pravdou. Důvodem jsou mimo jiné i zkušenosti, které mají městští radní z minulých let.

Město již jednou finanční injekci na sanaci půdy získalo. Před dvěma lety však zastupitelé akci přerušili. Na město byla uvalená sankce od ministerstva financí. Zásmuky měly pochybit při výběrovém řízení na počátku celé akce. Opozice měla obavy z dalších možných sankcí a v akci nechtěla pokračovat. „Měli jsme obavy, že bude město kromě těch 10 milionů platit ještě další podstatně vyšší sankce, protože bez odsouhlasení změny stále platila původní smlouva, jejichž harmonogram nebylo možné spojit,“ řekl již dříve Jan Tylk za opozici.

Rozhodnutí zastupitelstva se tehdy nelíbilo některým občanům Zásmuk. Sepsali proto petici, kam se mohli podepsat ti, kteří nesouhlasili s rozhodnutím vedení města. Cílem podle iniciátorů petice však tehdy nebylo zvrátit rozhodnutí, ale zjistit, co bude s kontaminovanou lokalitou dál.

Starosta města Josef Krombholz byl ale již tehdy přesvědčený, že by město mělo žádost o dotaci podat znovu. Stejný názor měla také opozice.