Jak to dopadlo? Získali Zásmučtí potřebné finance, o které žádali? „Máme avízo, že dostaneme dotace na revitalizaci rybníka," prozradil radostnou zprávu Jiří Pechar, starosta Zásmuk.

Ihned však radost nepatrně zmírnil. Jde pouze o avízo, a proto, podle jeho slov, zatím ještě není vyhráno.

Existuje sice příslib, že finance poskytnuté budou, město však nemá ještě ani potřebnou smlouvu.

Jiří Pechar proto opět upozornil na to, že pokud nebude mít potřebné finance, tak s akcí nezačne.

Stejný postup zvolil i u dalších akcí, které Zásmuky chystají, zejména u finančně náročné sanace skládky ve Vlčím dole nebo u rekonstrukce zchátralého mostku v lokalitě Buda.

Takový postup posvětilo také zastupitelstvo města. „Pokud nebude podepsaná smlouva, nic se konat nebude," prozradil Pechar, co chybí k tomu, aby se rybník dočkal změn.

Pokud však vše dopadne tak, jak má, bude najatá firma již brzy zbavovat rybník náletových dřevin. Navíc určité dřeviny v okolí bude nejspíše třeba i vykácet. Nánosy na dně se budou muset odbagrovat a dno poté důkladně vyčistit.

„Určitě je také potřeba zpevnit hráze rybníka," dodal starosta Zásmuk další z bodů, který bude náležet téměř jisté revitalizaci.

Cílem Zásmuckých je, aby revitalizací dospěli k tomu, že rybník bude vypadat, tak jak má. Tedy bude shodný s projektem, který k němu byl vypracovaný.

Navíc po revitalizaci bude rybník na Bažantnici jistě přitažlivější také pro pejskaře i další výletníky.

O dotace na revitalizaci rybníka v minulosti žádalo vedení obce Bošice. To však několikrát nebylo se svou žádostí úspěšné. Ani tak se v Bošicích nevzdávají a na podzim minulého roku podali po dohodě zastupitelů obce další žádost o dataci na odbahnění rybníka. Bošičtí se však odbahnění a vyčištění rybníka nedočkají dříve než v zimě. To potvrdil svými slovy také starosta obce, Lubomír Šmejkal.

Prý jde zejména o ochranu přírody. „Na jaře se odbahňovat nemůže kvůli vegetaci. I když získáme finance na jaře nebo v létě, s čištěním můžeme začít až v zimě," vysvětlil celou situaci bošický starosta.