Podle jejích slov Žanetku její lékařka poslala na rehabilitaci s tím, že je líná. Rehabilitační sestra holčičku s maminkou poslala na neurologii, aby se vyloučila vážnější onemocnění.

„Opak byl však pravdou," říká Pavlína. „Z neurologie jsme museli jít na vyšetření mozku a zde se ukázalo, že Žanetka má vrozenou vývojovou vadu mozku," vypraví smutně Pavlína. Žanetce v útlém věku diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu. „Nemoc způsobila, že Žanetka dodnes neumí sedět bez opory, neumí lézt ani chodit a špatně komunikuje," vypočítává statečná maminka všechny trable způsobené nemocí zanedlouho tříleté Žanetky.

Podle Pavlíny má Žanetka motorickou retardaci a svalovou hypotonii. „Ihned po diagnóze jsme začali s Žanetkou cvičit Vojtovu metodu. Nyní cvičíme i Bobatha a prospívá nám také plavání," říká Pavlína.

Její úsměv rodinu nastartuje do dalšího dne

Podle ní se se všemi problémy snaží rodina poprat a Žanetku podporovat, jak to jde. „Je to až neuvěřitelně usměvavé a pozitivní dítě, co se snaží maximálně bojovat," popisuje s úsměvem na tváři Pavlína svou dceru. „Milujeme ji a stačí, aby se na nás jen zasmála, a člověka to dokáže naprosto nastartovat do nového dne a aspoň na chvilku zapomenout na to trápení, co nás každý den provází," vypraví o lásce ke své dceři Pavlína.

Návštěvy lékařů: několikrát týdně

Rodina je prý nyní v jednom kole a vše je komplikovanější tím, že bydlí na vesnici. „Několikrát týdně dojíždíme na rehabilitaci, do bazénu a do toho kontroly na neurologii, vyšetření EEG v Praze a u naší dětské doktorky. Dále ortoped, logopedie, magnetoterapie. Nyní Žanetku čeká i hipoterapie a dochází k nám paní z rané péče," vyjmenovává Pavlína veškeré návštěvy v nemocnicích a u lékařů, které musí absolvovat.

Přes všechno to je však Žanetka velmi snaživá holčička, která se ráda učí nové věci.

„Na podporu jejích snaživých krůčků se nám díky Romanovi Košvancovi povedlo koupit speciální chodítko," s úsměvem prozrazuje maminka. Toto chodítko prý Žanetce pomáhá v nácviku chůze a zapojení se do života, který žijí její vrstevníci.

„Stále se seznamujeme s novými prostředky, což Žanetce může zpříjemnit život a pomoci k samotným krůčkům," dodává maminka.

Pomoci by mohly speciální lázně

Pavlína také prozradila, že nyní k nim dostala možnost navštívit lázně Klimkovice, kde se k rehabilitaci využívá speciální stabilizační obleček. Ten zvyšuje terapeutický účinek neurofyziologických cvičení na poškozený nervový systém, ulehčuje nácvik motoriky, jako je sezení, stání nebo chůze. „Díky obleku je nácvik aktivit daleko jednodušší, plynulejší a vyžaduje méně úsilí," vypočítává Pavlína klady této terapie.

Oblek obsahuje systém podpůrných prvků, které jsou pospojovány pásky a prvky sloužící pro korekci nohou a trupu.

To jsou však všechny klady terapie. „Nevýhodou je její cena," bez okolků přiznala Pavlína. Jedná se prý o 90 tisíc korun za čtyři týdny. Následně je však léčbu vhodné opakovat v půlročním intervalu po dvou týdnech, přibližně za poloviční cenu. Mohla by pomoci pojišťovna, napadá mě…

Pavlína mě však vyvede ihned z omylu. Pojišťovna tuto léčbu nehradí. „Naše dosavadní rehabilitace má samozřejmě taky své úspěchy, ale Klim-therapy je ještě účinnější," vysvětluje, proč by chtěla s Žanetkou vyzkoušet právě tuto metodu.

Zázračnou metodu si nemohou dovolit

Pavlína prý četla mnoho příběhů a každý skončil neuvěřitelnými pokroky. „Pro naši rodinu však není tato léčba finančně dostupná. Bez cizí pomoci si ji bohužel nemůžeme dovolit," přiznává Pavlína.

„Snažíme se vyzkoušet všechno, abychom si mohli říci, udělali jsme pro Žanetku maximum, co bylo v našich silách," říká maminka Pavlína.

Žanetka je podle jejích slov bojovnice a její zájem v tom rodinu jen utvrzuje.

Veřejné sbírky: jediná naděje rodiny

Maminka s Žanetkou dojíždí na rehabilitace, které pojišťovna nehradí.

Peníze nedostávají ani na hipoterapii, ani na bazén či další doktory. Peněz však nemá rodina tolik, kolik je na léčbu třeba. „Proto jsme se před dvěma měsíci rozhodli založit sbírku PET víček, hliníkových plechovek a kovových zátek," prozrazuje maminka, jak mohou lidé rodině pomoci, i když to nebude finančním darem.

Pokud by však měl někdo zájem poslat finanční obnos na léčbu a téměř tříleté usměvavé Žanetce udělat radost, má také možnost. „Díky sbírce se nám ozvala nadace Konto bariéry, kde Žanetce založili sponzorský podúčet, kam lze zasílat peníze," dodává maminka.

Podle ní nadace poskytne dárcům i darovací smlouvu kvůli odpočtu daní.

„Je to pro nás obrovská podpora. Žanetku rok léčby s rehabilitacemi vyjde na velké peníze. Jen lázně 90 tisíc plus regulační poplatky a každý měsíc 4 až 6 tisíc rehabilitace doma, plavání a hipoterapie," prozrazuje maminka Pavlína, jak je léčení náročné.

Jak můžete Žanetce pomoci?

Můžete pro rodinu sbírat plasty, plechovky nebo kovová víčka.

Plasty Sbírají se víčka od PET lahví, od mléka, oleje, aviváže, od dětských instantních čajů, vršky od nutrilonů, žluté či barevné obaly z kinder vajíček, odměrky na sunar, od jogurtových mlíček, monte drinků a podobných nápojů a víčka od pivních sudů (kegy), ty se však dávají do pytle zvlášť.

Dále můžete pomoc finančně přes konto bariéry, kde má Žanetka svůj účet.

Kam s nasbíranými víčky?

KOLÍN Dana Kutová, Jezeřanská 1100, Kolín 5 (kousek od K+K autocentra)

KOLÍN -SECOND HAND na Zálabí, vedle masny Třebovle naproti 6.ZŠ

KOLÍN OBI -ulice v Kasárnách, Jaruška Krejčová

KOLÍN ZANGO, Bezručova, Kolín 2

PEČKY Míša Jindřichová, Petra Bezruče 512, tel.:731 771 668 (prosím volat předem)

KUTNÁ HORA- Klára Hurtíková, 17. listopadu 109, u Kauflandu

ČÁSLAV Denisa Klečáková, Jeníkovská 1560 (naproti hudební škole)

SÁZAVA- Růžová ulice 178, Haizlerovi

ŽEHUŇ Gabriela Kuncova č. p. 138

ŽEHUŇ Šípkovi č. p. 4

ŽEHUŇ- potraviny v areálu bývalého JZD (Petra Tomanová)

NYMBURK Obchůdek Péťa

PODĚBRADY Lenka Lonská, Koloniál, Palackého 56 na hlavní u hasičů

PODĚBRADY Jana Hrušková, PENTAGON 6.patro, sociálka

PODĚBRADY kadeřnický salon, dům Jakub, na kolonádě 1.patro

PODĚBRADY Potraviny u Slavíků (majitelka Renáta Tomášková)

LIBICE NAD CIDLINOU Potraviny na Růžku (Marcela Kovářiková)

Více informací:

maminka Žanetky Pavlína Šípková

E-mail: sipkova.pavlina@seznam.cz; Tel.: 725 142 355

Na facebooku: skupina Víčka pro Žanetku