Podle ředitele kolínské městské policie Viktora Prokeš v Kolíně nebyl žádný případ tak agresivního psa, že by někoho napadl. „Odchytávali jsme spoustu pobíhajících psů, ale že by některý byl tak agresivní, aby napadl člověka, to si nepamatuji,“ řekl. Proti omezení chovu některých plemen ale je. „Myslím, že by to nedávalo smysl. Vždy to je o páníčkovi,“ odpověděl.

Kolínský místostarosta Michael Kašpar řekl, že omezení legislativou by záleželo na jeho konkrétní podobě. „Jedna věc je zpřísnění zákonů nebo následných postihů. Když se ale něco stane, už je potom pozdě,“ řekl. Za téměř pět let, co je místostarostou, se nesetkal s takovým problémem v Kolíně, podotýká. Místo toho ale řešil Kolín jiný problém se psy: a sice, když někteří chovatelé jich chovají hned několik, třeba i několik desítek, a sousedé si potom stěžují na jejich štěkání v noci. „To je potom problém, se kterým nedokážeme moc dělat,“ řekl.

Podobný případ nezaznamenal ani starosta druhého největšího města na Kolínsku Jakub Nekolný. Přesto podle jeho slov strážníci jsou na takový případ připraveni. „Máme proškolené městské policisty na odchyt psů, a to i agresivních psů, dokážou si s takovým psem poradit,“ řekl. Pro zpřísnění legislativy není, podle jeho slov je vše o lidech. „Jsou psi, kteří jsou nebezpečnější než jiná plemena, ti vyžadují jinou péči. Proto bych chtěl apelovat na vlastníky, aby se o ně starali,“ uvedl.

Městská policie v Českém Brodě má ale třeba takovou zkušenost, vysvětluje starosta Jakub Nekolný, že je lidé občas upozorní na pejskaře, kteří mají bojová plemena volně vypuštěná bez vodítka. „Městská policie je pak upozorní, že porušují obecně závažnou vyhlášku a říkají jim o sankcích,“ dodal.

Problém s agresivním psem řešili v Týnci nad Labem, vzpomínal starosta Dušan Žmolil. Tenkrát u situace zasahovali hasiči a policisté. „Pes je zvíře a je obrazem svého pána. Setkávám se s tím, že si lidé pořídí zvíře, ale nemají čas se mu věnovat, to je kámen úrazu,“ uvedl.

Zajímavý nápad měli ale zastupitelé města Slaný na Kladensku. Lidé, kteří se prokážou, že absolvovali se psem výcvikový kurz, dostanou padesátiprocentní slevu na poplatek za psa. Stanovuje to vyhláška, kterou zastupitelé schválili teprve minulý týden.

„Je to zajímavý nápad, docela mě to zaujalo, určitě to je téma k diskuzi,“ sdělil o vyhlášce kolínský místostarosta Michael Kašpar. Týnecký starosta Dušan Žmolil uvedl, že v Týnci nad Labem a ostatních menších městech či obcích by takové řešení nejspíše motivující nebylo. „Máme poplatek za psa nízký. Něco jiného to je třeba ve větších městech, kde jsou poplatky mnohem vyšší,“ podotkl.