Malotice věnovaly dar Lince bezpečí

Malotice – Největší a nejstarší dětská krizová linka v republice požádala o finanční podporu krizové telefonické pomoci dětem. Linka bezpečí, která slouží zejména dětem v nouzi, požádala Malotice o částku v hodnotě dva tisíce sto korun, která symbolizuje pouhou jednu hodinu provozu této důležité linky. Malotičtí zastupitelé schválili na svém prosincovém a zároveň zatím posledním zasedání uzavření smlouvy o daru. Obec tak alespoň malou měrou přispěje dobré věci. Připomeňme, že linka bezpečí funguje na novém čísle 116 111. (lma)

Za odvoz odpadu si lidé letos připlatí

Velim – Za odvoz komunálního odpadu se od letoška platí 750 korun na osobu a rok. Tento poplatek je splatný jednorázově nejpozději do konce března. Úleva ve výši 250 korun se poskytuje poplatníkovi, který dovršil věk 75 let a to od roku následujícího po dovršení této hranice, a osobám ubytovaným v domě s pečovatelskou službou obce Velim. Od poplatku jsou osvobozeny osoby s průkazem ZTP/P, děti za kalendářní rok, ve kterém se narodily, a osoby, které mají trvalý pobyt na ohlašovně obecního úřadu a prokazatelně se v obci nezdržují. (mar)

Od příštího týdne běžný svoz odpadu

Kolín – Po celý letošní rok budou ve dnech pracovního klidu termíny svozu komunálního odpadu stejné jako v jiné všední dny. Výjimkou je pouze tento týden, kdy se odpad nesvážel na Nový rok, ale až o den později, takže svozy tohoto týdne jsou o den posunuté. Dnes se tedy jede čtvrteční svoz, páteční svoz se pojede v sobotu. Nezapomeňte tedy v těchto termínech přistavit popelnice. Od následujícího týdne už se svozy pojedou standardně bez výjimek. Od tohoto týdne se začínají vybírat poplatky za odpady na letošní rok. (mar)

V Libenicích se budou konat mimořádné volby

Libenice – V Libenicích se dnes konají další komunální volby. Kvůli neshodám a vzájemnému obviňování se rozpadlo zastupitelstvo zvolené v dodatečném termínu v únoru 2011. Odstoupilo pět ze sedmi členů, a tak lidé musejí vybírat nové zastupitele znovu.

V řádném termínu v říjnu 2010 se obecní volby nekonaly, protože nebyla včas podána kandidátka. Vedení obce tak vzešlo z dodatečných voleb, dlouho ale nevydrželo.

Starostu Jaroslava Chudobu po čase ve funkci vystřídala Růžena Versteegová z konkurenční kandidátky a atmosféra v obci se zhoršila. Někteří zastupitelé s Versteegovou odmítli spolupracovat.

„Nemohlo to fungovat dál, ač jsem se snažila zvládnout tu situaci. Věděla jsem, že nastupuji do něčeho, co nemá dobrý základ, ale přesto jsem si říkala, že pro tu obec není dobře, když se neustále volí. Myslela jsem, že to ustojíme, ale asi to není možné," řekla Versteegová ČTK.

Napětí v obci vyvolalo mimo jiné obvinění z údajného střetu zájmů některých zastupitelů a nařčení z trestné činnosti, údajně při prodeji pozemků.

Věcí se podle Versteegové zabývá policie. „Bohužel k tomu nic nemohu říci, protože jsem vázána mlčenlivostí," uvedla.

V nových volbách se utkávají tři subjekty, což je o jeden více než minule. Kandidátní listiny tentokrát sestavila uskupení Nezávislí pro Libenice, Bubáci z Libenic a Zdravý rozum 2013.