Příkladem může být obec Grunta. Obvykle je tu velká volební účast, tentokrát ale lidé přicházeli jen velmi pozvolna. „Lidé moc nechodí. Máme 70 voličů a zatím jich přišlo osm,“ řekla v pátek odpoledne zapisovatelka volební komise Alena Krátká a dodala, že ani na otevření volební místnosti před 14. hodinou nikdo nečekal. „Ale snad ještě lidé dorazí. Při ostatních volbách míváme dobrou účast – 50 až 60 procent, i přes 70 procent jsme jednou měli,“ dodala Krátká

Naopak v Žehuni si zapisovatelka volební komise Tereza Ševčíková páteční účast celkem pochvalovala. Kolem 16. hodiny tu mělo odhlasováno 30 voličů. „Zdá se mi to podobné jako na podzim, a to byly komunální volby,“ řekla s tím, že dost lidí přišlo hned po 14. hodině a odhlasovalo, aby pak jednoduše mělo volný víkend.

Spokojení s účastí byli i komisaři na okrsku, který sídlí v Základní škole Mnichovická v Kolíně. „Čekali jsme to horší,“ shodli se jednohlasně.

Podobně tomu bylo v pátek odpoledne ve volební místnosti v Mateřské škole Bachmačská, kde do Evropského parlamentu volil mimo jiné dosavadní starosta Vít Rakušan, a také v okrsku na zimním stadionu, kde lístek do volební urny přišel vhodit místostarosta Michael Kašpar.