Vyklizení zahrádek ve dvaadvacet hodin. To se v poslední době stalo hlavním bodem sváru mezi restauratéry a strážníky Městské policie v Kolíně.
Podle slov zástupce ředitele městské policie Zbyňka Verfela jde však pouze o kontroly dodržování vyhlášky, která platí už několik let. „Od dvaadvaceti hodin do šesti do rána je noční klid. Vyhláška platí už od roku 2005. Navíc jsme to zatím vždy řešili domluvou,“ uvedl.

S tím ale právě nesouhlasí provozovatelé a zaměstnanci restaurací na Karlově náměstí v Kolíně. „Zahrádky máme otevřené už od května a oni to začnou řešit až v poslední době, vlastně měsíc před zavíračkou zahrádek. To je divné,“ myslí si číšnice z Monetu.

Kolega Andrej to také nechápe. „Lidé přijdou na zahrádku, aby v létě poseděli venku a ne vevnitř a je dobré je tam nechat. Když jim pak v deset, dvě hodiny před zavíračkou, řeknu, že musejí odejít, jsou naštvaní. Je jim jedno, kdo to nařídil nebo proč to je,“ přidává svůj názor s tím, že hosté přicházejí na drink, na jídlo, na pracovní schůzku, nebo na rande a oni je musí za zahrádky doslova vyhodit. „Oni si pak můžou jít sednout vedle na lavičku a vyjde to nastejno. Tam to ale nevadí, kdežto na zahrádce to vadí. Je to nesmysl,“ dodává.

V konečném důsledku se to prý dotkne samozřejmě i samotných zákazníků. „Po městě se dějí mnohem horší věci. Zajímá je ale, jestli se po desáté sedí na zahrádce,“ kroutila hlavou Katka z Kolína.

V Kolíně je přitom nově osvětlené náměstí, fontánka a kašna. „K posezení venku to přímo láká. K čemu to takhle je, když lidi budou muset sedět vevnitř?“ ptá se číšník Lukáš.

Vše mělo vyvrcholit vzájemným konfliktem

Podle Marjana Biblekaje z pizzerie na rohu Karlova náměstí došlo vše až zbytečně daleko. Po dvaadvacáté hodině i k nim do restaurace přišli strážníci s výzvou o vyklizení zahrádky.

„Já jim řekl, že máme pokyny od šéfa, že nejde, abychom ji tak brzy zavírali a policajt do mě strčil. Nemůže mě jen tak napadnout. Stačilo by říct pouze ruce za záda, dal bych je dozadu a mohli mě odvést a ne mě napadnout,“ popsal svou zkušenost Biblekaj.

Ke vzájemnému kontaktu došlo podle svědků i venku na zahrádce. „Odvezli mě odsud nakonec domů, kde jsem jim ukázal doklady, vše bylo v pořádku,“ dodal.

Zbyněk Verfel k této události uvádí, že šlo o běžnou kontrolní činnost. „Zmiňovaný muž nebyl schopen předložit osobní doklady, čemuž je podle zákona povinen. Žádnou stížnost tu nemáme a pokud si kdokoliv myslí, že byl napaden, má to ohlásit na Policii České republiky. Ta to pak prošetří,“ řekl.

Podle našich informací se ničím podobným policie ale nezabývá. „Nic takového tu hlášené nemáme,“ uvedl k věci Michal Kučera, vedoucí Obvodního oddělení policie v Kolíně.

Zpravodajové Deníku