Práce se dlouho odkládaly například kvůli tomu, aby byla návaznost na opravu Benešovy ulice, kterou dělal kraj, nyní město dokončilo práce v Masarykově ulici. Vodohospodářskému sdružení Kolín už tedy v zahájení prací nic nebrání.

„Je to nutné, rok co rok jsou v této lokalitě vážné havárie, vodovodní řad je v katastrofálním stavu,“ shrnul starosta Vít Rakušan. Staré potrubí poslední léta praská někdy i dvakrát do roka, z širokých trubek vždy uniknou stovky kubíků vody. Ty pak změní přilehlé ulice v řeku, natečou do garáží, sklepů, suterénů apod. Jednou došlo k havárii 23. prosince, takže se den před Štědrým dnem řešilo zásobování vodou. Lidé si také občas stěžují na problémy s tlakem vody a sem tam už našli ve vodě, která jim teče z kohoutku, nečistoty, které voda nabrala cestou přes staré potrubí.

„S opravou už nejde čekat a musí se to udělat před zimou, protože by to s velkou pravděpodobností v mrazech zase prasklo,“ shrnul starosta.

Práce začnou od Benešovy ulice směrem ke křížení s Bachmačskou. Tzv. čtyřstovka, tedy nejširší vodovodní řad 400 milimetrů, se nebude po částech záplatovat, ale položí se úplně nový. Starý bude nadále funkční a pak se jednorázově přepojí. Po dobu rekonstrukce by tedy k plánovaným odstávkám docházet nemělo, samozřejmě nelze vyloučit, že se stane něco během stavby, pak by se jednorázově přivezly cisterny.

Obyvatelé lokality rekonstrukci vítají. „Mohli se do toho pustit dřív, jsme si tu s tím věčně praskajícím potrubím docela užili,“ popsala jedna z obyvatelek. „Měla jsem vyplavený sklep už několikrát. Když se to stalo v teplých dnech, tak jsme byli nakonec málem rádi, protože se věci aspoň nechaly sušit, ale ono si to většinou vybíralo spíš chladné nebo úplně mrazivé dny,“ podělala se o svou nemilou zkušenost. „Ale tak zaplaťpánbu, že už to konečně bude opravené,“ dodala žena. Její sousedka zároveň počítá s tím, že během rekonstrukce občas voda nepoteče. „Podle mě jsou ty trubky jak řešeto, takže až se začne kolem nich kopat, kdo ví, jestli se nerozpadnou. Ale pokud by se mělo jednat o nějaký půlden chození s kbelíkem k cisterně, tak to se zvládne,“ dodala.

V příštím roce by na opravu páteřního vodovodu měla navázat velká rekonstrukce, ve které budou zahrnuty ulice Na Magistrále, Březinova a Moravcova. Bude se jednat o opravu vodovodu, kanalizace a povrchy, které jsou dnes velmi špatné. „Je to v investiční strategii, samozřejmě nyní před volbami těžko něco přesně slibovat,“ podotkl Vít Rakušan.

Původně se měly dělat dohromady jen Březinova a Moravcova ulice, vedení města k nim ale ulici Na Magistrále přidalo. „Větší projekt zajišťuje větší jednotnost veřejného prostoru, schvaluje to tak i městský architekt,“ dodal starosta.

Jak připomněl místostarosta Michael Kašpar, v první fázi se bude pracovat v Březinově a Moravcově, protože je tam projektované parkoviště pro 80 osobních aut. Podle prvního, hrubého odhadu by rekonstrukce ve všech třech ulicích měla vyjít na 20 milionů korun.