Žákovský tým Základní školy Ovčárecká Kolín se pustil do zpracování životního příběhu Věry Davidové, která prožívala válku jako žákyně základní školy, za socialismu vystudovala a poté sama celý život učila. Na vlastní kůži zažila nástrahy totalitních režimů. Je pamětnicí bombardování Kolína i normalizační atmosféry v pedagogickém sboru.

Jiří Dohnal, hudebník, lektor a psychoterapeut, se stal respondentem žáků Základní školy Mnichovická Kolín. Jako student za socialismu hrál v undergroundové skupině Slepé střevo (předchůdce kapely Mňága a Žďorp). Je pamětníkem zásahů STB vůči muzikantům, byl členem výjezdní sekce stávkového výboru na Univerzitě Palackého v Olomouci v roce 1989.

Na Základní škole Lipanská Kolín se do projektu zapojily dva týmy. První z nich zpracoval příběh Evy Kubíčkové, pedagožky, která většinu života strávila jako ředitelka Základní školy ve Veltrubech. Vzpomíná na druhou světovou válku, jejíž dopad na její rodinu se jí nesmazatelně vryl paměti, ačkoli v té době byla malé děvčátko. Druhý tým hovořil se Zdeňkou Lukáčovou. Ta se narodila v šedesátých letech do rodiny, která zažila perzekuci kvůli maminčině šlechtickému původu i kolektivizaci majetku. Vzpomíná na okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Žáci Základní školy Týnec nad Labem budou v synagoze prezentovat, jak zachytili vzpomínky Ljuby Loudilové, týnecké rodačky a patriotky. Jako školačka zažila druhou světovou válku, vzpomíná na období po atentátu na Heydricha. Narodila se do učitelské rodiny a sama se jako pedagožka neskutečných 60 let věnovala výchově a vzdělávání dalších generací.

Místní rodačku si vybrali také žáci Základní školy Starý Kolín. Konkrétně Růženu Pachmanovou, která uskutečnila svůj dětský sen a celý život učila děti a věnovala se jejich volnočasové výchově. Navzdory tlaku od zaměstnavatelů a opakovaným výzvám ke vstupu do KSČ tak neučinila.

Tým žáků Základní školy B. J. Dlabače Cerhenice zpracovali příběh Františka Růžičky, pedagoga, který je neodmyslitelně spojen se Střední hotelovou školou v Poděbradech. Jako její ředitel jí získal statut ekonomické školy, přebudoval ji a rozšířil o nové učebny. Je stále aktivní, píše knihy o historii Cerhenic a okolních obcí.