„Děsně“ zněla lehce ironická odpověď většiny z nich. Přesto se ale již kolem půl osmé začali scházet po malých skupinkách u školních budov s plnými batohy, připravenými potřebnými dokumenty, samozřejmě s rouškami na tvářích a vesele se zdravili se spolužáky, se kterými se podle svých slov s některými už nějakou dobu neviděli. A docela se na sebe těšili.

„Nástup deváťáků proběhl naprosto v pořádku, bez problémů. Jen přišlo o pár dětí víc, než bylo předem nahlášených, ale všechny měly podepsaná čestná prohlášení o neexistenci příznaků virového infekčního onemocnění,“ popsal ředitel Základní školy Žitomířská Český Brod Jiří Slavík.

ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

Stejně jako má škola tři deváté třídy, má i tři skupiny po dvanácti, třinácti a osmi žácích. „Všichni měli v pořádku roušky, ty nosí před školou a na chodbách. Ve třídě je při dostatečných rozestupech mít nemusí. Nechal jsem toto rozhodnutí na učitelích, ti roušky nevyžadují. Každý žák sedí sám v jedné lavici, krásně se vejdou,“ popsal dále ředitel s tím, že všude po školní budově je dezinfekce, přibyly nové stojany, jsou u vstupu, u toalet atd.

Řada dalších základních škol na Kolínsku, ať už všech sedm škol v samotném Kolíně nebo například v Pečkách či Týnci nad Labem, zvolila pro přípravu deváťáků cyklus úterků a čtvrtků. Poprvé se tedy tito žáci chystají zpět do školy v úterý 12. května.

„Přípravy se zúčastní pouze ti žáci, kteří budou vykonávat přijímací zkoušky na maturitní obory. Příprava bude probíhat v úterý a čtvrtek v době od 7:45 po dobu čtyř vyučovacích hodin dle rozpisu skupin. Bude pojata konzultačně, převážně na základě vypracovaných testů, kdy jednotlivé úlohy budou rozebrány a případně vysvětleny,“ popsal ředitel pečecké školy Luboš Zajíc. Podobně jsou na tom deváťáci v Týnci nad Labem. I zde se bude učit každé úterý a čtvrtek v době od 7.30 do 11.10 hodin.

Stravování řeší školy různě. V Pečkách se například obědy pro žáky devátého ročníku nezajišťují, v Týnci nad Labem mají nejstarší školáci možnost oběda ve školní jídelně, samozřejmě po přihlášení.

Počínaje 11. květnem se otevřely také základní umělecké školy. Například v Kolíně jsou ale žákům umožněny jen individuální konzultace s učitelem v případě přípravy na talentové a přijímací zkoušky na střední a vysoké školy s uměleckým zaměřením. Předpokládaný termín zahájení prezenční výuky je nejdříve v pondělí 25. května.