Drama se nečeká

„My jsme se situací srozuměni; v případě potřeby budeme využívat nejbližší záchytnou stanici v Mladé Boleslavi,“ řekla v pondělí Deníku Martina Fejfarová z kolínské policie. Připomněla současně, že ukončení provozu záchytky se nejeví jako nijak palčivý problém: přímo z města hlídky do tohoto zařízení od začátku roku odvážely jen pět lidí – v průměru tedy méně než jednoho měsíčně – a ani kolínský okres záchytku nezásobuje nijak dramaticky.

To, že s opilci budou jezdit do Mladé Boleslavi i kolínští strážníci, potvrdil Deníku ředitel městské policie Viktor Prokeš. Byť letošní bilance „zachycených“ osob je u strážníků podstatně vyšší a šplhá se do desítek, i Prokeš věří, že po 1. lednu nebude problém. Zatím tedy nechystá jakékoli opatření typu posilování služeb. „Myslím, že převozy na záchytku nepředstavují nijak horentní číslo,“ konstatoval s dodatkem, že jak to bude doopravdy, ukáže čas. „Buď to budeme zvládat, nebo ne – a pak se k tomu budeme muset nějak postavit,“ poznamenal Prokeš.

Cesty jsou daleké

Na záchytku v Kolíně nejsou sváženi jen opilci z města a okolí. Putují tam i ze vzdálených regionů. Deník to zaznamenal na Benešovsku, kde podnapilý muž vyváděl natolik, že lidé přivolali policejní hlídku. Stačilo pak upozornění, že pokud své chování nezačne kontrolovat, bude následovat cesta do Kolína – a dotyčný se zklidnil.

Platnost tohohle zaklínadla však od silvestrovské noci vezme zasvé. V červnu zrušení městské záchytky odhlasovali kolínští zastupitelé. Jednohlasně. Zazněly například argumenty, že záchytka spíš než lidem z regionu slouží širší oblasti, kdy jsou tam sváženi opilí lidé třeba až z Čáslavi, Poděbrad či Říčan. Místostarosta Tomáš Růžička (Kolíňáci) navíc upozornil, že zařízení v Kutnohorské ulici už neodpovídá požadavkům doby: protože není v areálu nemocnice, nemá k dispozici odborná pracoviště – a i v zajišťování lékařského dozoru vidí Růžička problém.

Záchytka v Kolíně navíc vykazuje vytrvalý pokles počtu nocležníků. „V roce 2015 šlo o 327 osob, 2016 o 266 osob a v roce 2017 již pouze o 165 osob,“ připomněl středočeský radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Robert Bezděk (ANO). Pokles počtu umístěných osob označil za pozitivní trend – současně však během léta zdůrazňoval, že provoz záchytné stanice vnímá jako veřejnou službu města svým občanům i obyvatelům spádové oblasti. „Kraj přispívá ročně částkou 1,3 milionu korun – a je připraven tak činit i nadále,“ uváděl s tím, že s podporou kraje by městská záchytka rozhodně mohla počítat. „Stejně tak, jak tomu je v případě Mladé Boleslavi, kde naopak předpokládáme její posílení,“ poznamenal Bezděk.

Jeho naděje, že Kolínští své rozhodnutí přehodnotí, ale vzaly zasvé – stejně jako plány na přestěhování do krajské nemocnice v Kutné Hoře. Tam se odmítavě vyjádřila radnice s tím, že město si záchytku nepřeje. Vždyť z Kutné Hory k vystřízlivění do Kolína neputují více než dva lidé měsíčně!

Málo, říká policie

Náhrada za Kolín se zatím nekoná. To, že od příštího roku bude v kraji zajišťována tato služba zbývajícími záchytkami v Mladé Boleslavi a Příbrami plus speciálními lůžky vyčleněnými v nemocnici v Kladně, v pondělí Deníku potvrdily Helena Frintová a Nicol Lenertová z krajského úřadu. Předpokládá se, že to postačí. Ostatně – jiné kraje většinou mají záchytku jedinou. Výjimkou jsou Moravskoslezský kraj se čtyřmi zařízeními a Ústecko, kde už sedmým rokem nemají žádné.

Opačného názoru je ředitelství středočeské policie. To vnímá jako problém už současné rozmístění záchytek, řekl Deníku mluvčí Pavel Truxa. „Není dostačující – a náš ředitel Václav Kučera o tom jedná s krajským úřadem,“ konstatoval.

To, že by záchytku mohly nahradit cely na policejních stanicích, jak by asi leckoho napadlo, přitom nepadá v úvahu. Deníku to potvrdila policistka Fejfarová z Kolína. „Osoba, která je zjevně pod vlivem návykové látky, tam může být umístěna pouze se souhlasem lékaře, který rozhodne, zda je pobytu v cele schopna,“ upozornila.

To, že cesta na záchytku může být daleká, bude od příštího roku platit ještě víc než dosud. Už nyní se také stává, že lidé, kteří se opili, někdy končí i na běžných lůžkách v nemocnici – a až zkušenost ukáže, zda se to bude dít častěji.

Záchytné stanice ve středních Čechách
Středočeský kraj v současnosti zajišťuje na svém území zdravotní, protialkoholní a protitoxikomanickou záchytnou službu:
- v Mladé Boleslavi prostřednictvím Oblastní nemocnice Mladá Boleslav, a. s., nemocnice Středočeského kraje
- v Příbrami prostřednictvím Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram – příspěvkové organizace města
- v Kolíně prostřednictvím Záchytné stanice města Kolín – město se však rozhodlo činnost k 31. prosinci ukončit a padly i plány na přestěhování záchytky do Kutné Hory
- v Oblastní nemocnici Kladno, a. s., nemocnici Středočeského kraje, prostřednictvím takzvaných expektačních lůžek v rámci centrálního urgentního příjmu (zde se sleduje stav pacientů, kteří nebyli umístěni přímo na odborné oddělení, s možností poskytnout akutní péči)

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje