„Nejenže jsme nebyli bonifikováni, ale ještě nám byly odečteny body,“ uvedl starosta Michael Kašpar. Když však město dům od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových kupovalo, nemohlo ho získat i se zahradou, neboť tehdy ještě probíhal poměrně dlouhý spor státu s restituenty.

Ten už nyní skončil, pozemek patří soukromé osobě a město ho hodlá odkoupit. „Podle znaleckého posudku by mělo jít o částku zhruba 500 tisíc korun, rozloha zahrady je 183 metrů čtverečních,“ upřesnil starosta s tím, že po odkoupení pozemku, který je přístupný pouze nemovitostí, bude město opět žádat o dotaci na opravu.

Kmochův dům v Kolíně v březnu roku 2021.
Město jednorázově doplatí Kmochův dům. Cesta k dotaci by pak měla být snazší

Původně se předpokládalo, že by rekonstrukce mohla začít ještě letos, to ale bez dotace padá. Náklady na opravu byly odhadovány na přibližně 13 milionů korun, při dnešním růstu cen lze ovšem tušit, že stoupnou.

Po rekonstrukci by v jednopatrovém domě měly vzniknout expozice o Františku Kmochovi a dechové hudbě v Kolíně i prostory pro pořádání dalších výstav, počítá se ale i s tím, že tam bude mít zázemí Městská hudba Františka Kmocha. Další místnosti by měly sloužit třeba jako kanceláře a zázemí.

Ze závěrečného dne Kmochova Kolína 2022.
PODÍVEJTE SE: Kmochův Kolín ukončil tradiční monstrkoncert

Nenápadný, dnes chátrající oprýskaný dům pochází z poloviny 19. století. František Kmoch ho koupil v roce 1873, žil v něm společně se svou ženou Josefkou a pěti dcerami a tvořil hudbu až do své smrti v roce 1912. O deset let později mu byla na domě odhalena pamětní deska, která je tam dodnes.

V 50. letech minulého století v objektu sídlila okresní pobočka České školní inspekce a poradna pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy. Od jejího odchodu v roce 2005 je dům prázdný, postupně se dostal do podmínečně havarijního stavu. Město ho koupilo v roce 2014.