Veřejné záchodky. Pro mnohé místo, kterému se vyhýbají velkým obloukem. Důvod? Leckdy prozaický.

„Na takové místo bych nikdy nevkročil. Nesnesitelný zápach a mnoho špíny,“ poznamenal Lukáš Patočka. Pro ostatní se ovšem záchodky mnohdy stanou vysvobozením. Například na nádraží po dlouhé jízdě vlakem se toaleta stane příjemným útočištěm. O své zážitky se Deníku podělila žena, pracující na záchodcích na kolínském vlakovém nádraží. Majitel si prostory pronajímá od Českých drah.

Problémy jsou z bezdomovci…

„Podlahy vytíráme každý den nepřetržitě. Některým lidem jednoduše někdy ukápne mimo pisoár,“ postěžovala si žena. Mnohem horší zážitky má ovšem s otravnými bezdomovci. „Někdy jsou neodbytní. Chce to ostré lokty. Takové lidi posílám nekompromisně pryč,“ vylíčila své útrapy. Podle jejích slov mají výhodu její mužští kolegové, kteří slouží v nočních hodinách. „Chlapi se s nimi nepářou,“ řekla rozhodným hlasem. Ceny jsou na záchodcích v Kolíně srovnatelné. Zatímco na Jiráskově náměstí, Smetanově nebo v Zámecké ulici zaplatíte dvě koruny. Na nádraží si připlatíte. Za pisoár dají návštěvníci tři koruny a za kabinku pětikorunu.

Hodnocení

Úroveň veřejných záchodků v Kolíně:
Zázemí wc není na příliš vysoké úrovni. Ale když opomineme množství milostných i hanlivých vzkazů napsaných na zdech záchodů, nenajdeme žádná utrhaná prkénka nebo kapající kohoutky u umyvadel. Pouze na záchodcích na kolínském nádraží byla jedna kabinka mimo provoz.