Přesto se spotřebitelské chování v jednotlivých krajích většinou liší, potřeby jsou v regionech odlišné, stejně jako je odlišný faktický růst platů. Statistické údaje z roku 2016, které vypracoval Český statistický úřad, tvrdí, že ve středních Čechách se nejvíce utrácí za potraviny, bydlení a dopravu. Nejnižšími položkami ve výdajích na jednotlivce jsou pak alkohol, zdraví a vzdělávání.

Tyto výsledky sběru dat pro Kolínsko v zásadě platí už jen na základě laického pohledu. Množství supermarketů nepřetržitě roste, plánuje se výstavba dalších, jejich parkoviště bývají permanentně plná, na jídle se nešetří.V oblasti realitního trhu je pak stálá poptávka zejména po pronájmech bytů. „Poptávka po pronájmech bytových prostor je velká a bohužel ji nejsme schopní uspokojit, protože nabídek je velmi málo. Zcela opačný trend pak platí pro komerční prostory, kterých je nadbytek, ale zájem je malý,“ vysvětlila zaměstnankyně realitní kanceláře Evropa, jež působí v Kolíně s tím, že v kategorii nemovitostí je pak většinou zájemci investují do bytů a malých domků na venkově.

„V drtivé většině si lidé bydlení financují prostřednictvím hypoték. Ti, kteří jsou schopní složit částku v hotovosti, by se dali spočítat na prstech jedné ruky,“ dodala.

Zpřísnění poskytování hypotečních úvěrů pak podle oslovené zaměstnankyně realitní kanceláře Evropa pořízení vlastního bydlení mnoha lidem úplně znemožnilo, protože někteří žádnými úsporami navzdory lepší ekonomické situaci stále nedisponují.Zda se regionu daří, se často projevuje také v nárůstu poptávky po službách, které sice nejsou nutné, ale mnoho lidí si je rádo dopřeje, pokud na ně zbývají peníze. Do nich patří i kosmetické a kadeřnické služby. V salonu krásy Dragonfly se domnívají, že v tomto ohledu se kolínské ženy opravdu nešidí, že chodí často a kromě kadeřnických služeb si dopřávají i manikúru, masáže, kosmetiku. Zkrátka mají zájem o sebe pečovat a neváhají do svého zevnějšku zainvestovat, i když to není nezbytný výdaj.

Také nákup oblečení je pro řadu žen pravidelnou měsíční položkou. „Často nakupuji ve slevách, mám ráda pocit, že jsem něco ušetřila,“ řekla Aneta Soukupová, která pracuje jako asistentka. Přestože její plat prý nedosahuje celorepublikového průměru, na parádu jí ale peníze zbývají. Sama konstatuje, že možná proto, že nemá ještě rodinu.