„Zrušili jsme jednodenní výlety a teď aktuálně i plánovaný dvoudenní výlet na Moravu,“ potvrdil místostarosta Michal Najbrt. „Domluvili jsme se s odborem sociálních věcí, že se soustředíme spíše na to, aby byl materiálně i personálně připravený případně znovu roznášet roušky, dezinfekci a zkrátka dělat práci v terénu. Doopravdy výlety nebyly nyní na podzim prioritou,“ dodal.

Upřesnil ale, že aktivit klubů pro seniory se změny a omezování aktuálně netýkají. „Český červený kříž nám poskytl ionizátor na čištění prostor, pravidelně ho využíváme,“ řekl místostarosta. V Kolíně fungují celkem tři kluby seniorů – v městském společenském domě, v Benešově ulici a ve Štítarech, a to každý všední den v odpoledních hodinách. Klubová činnost je bezplatná, symbolické vstupné bývá jen na akce typu přednášek nebo zmíněných výletů.

V poněkud omezené formě budou podle slov místostarosty letos probíhat i pravidelné podzimní Dny seniorů. „Akce ještě dolaďujeme, promítání v kině určitě bude, teď právě vybíráme film,“ uvedl místostarosta s tím, že dalšími plánovanými akcemi jsou pak aktivity na advent.

Senioři izolací od kultury trpí

S příchodem září se vždy rozjíždí i pravidelná nedělní taneční setkání Klubu přátel Františka Kmocha v sále na Zámecké. Akce samozřejmě nejsou určené výhradně seniorům, přicházejí i mladší lidé, přesto starší generace tvoří většinu účastníků. „Dříve narození trpí izolací od kultury. Prosili, abychom na Zámecké obnovili zábavy,“ uvedla tajemnice klubu a zpěvačka Hana Zrůstová.

Předpokládá, že více než sto lidí na nedělní akce nepřijde, takže nebude nutné řešit nošení roušek. „Jedeme normálně dál, vhledem k tomu, že někteří lidé se kvůli koronaviru bojí jít do společnosti, nemyslím, že bychom překročili povolenou maximální stovku. Minule nás i s muzikanty bylo pětasedmdesát. Pokud by přece jen více lidí přišlo, nebudeme moct všechny vpustit,“ dodala Hana Zrůstová s tím, že samozřejmě během tanečních akcí pořadatelé dbají na dostatek dezinfekce, ať už u pokladny nebo třeba u baru.