„Chceme tak lidem usnadnit třídění odpadků,“ vysvětlil místostarosta Jan Černý, který prozradil, že černokostelečtí si v třídění prozatím vedou velmi dobře. Sběrné místo by však třídění obyvatelům města mělo ještě více usnadnit. „Chceme lidem poskytnout větší komfort, zejména v případě, že budou mít více odpadu najednou nebo v případě, že budou plné kontejnery,“ dodal starosta města Jan Kahoun.

V prostoru, kde bude sběrné místo, by měl podle Jana Černého vzniknout byt pro správce. „Ten bude teoreticky fungovat na zazvonění,“ vysvětlil Jan Černý s tím, že samozřejmě bude určená otevírací doba sběrného místa.

A proč vlastně Černokostelečtí budují sběrné místo a ne sběrný dvůr? „Nechceme prozatím sbírat nebezpečné odpady, proto zřizujeme sběrné místo a ne sběrný dvůr,“ vysvětlil Jiří Kahoun. Černokostelečtí tak chtějí na jedno místo směřovat papírový, plastový, skleněný a směsný odpad. Lidé tu budou moci uložit také velkoobjemový odpad nebo například malou stavební suť, na kterou se nevyplatí objednávat kontejner.

Starosta a místostarosta města se však shodují na tom, že pokud bude zájem také o ukládání nebezpečného odpadu, je vždy možné změnit sběrné místo na sběrný dvůr. Změní se pak pouze pravidla využívání.

V současné době černokostelečtí zkušebně vyvážejí popelnice se směsným odpadem jednou za čtrnáct dní, další týden pak vyvážejí odpad biologický. Sběrné místo by tak mohlo místním ulehčit situaci, kdy budou mít jednu z popelnic plnou dříve než za dva týdny.

Vedení města navíc uvažuje, že právě na sběrném místě by mohli lidé odkládat například také plechovky nebo použitý olej. Právě sběr oleje je v Kostelci nad Černými lesy největší novinkou. Prozatím nádoba není plně využívaná, ale podle Jiřího Kahouna to chce čas. „Popelnice na konzervy byly nejdříve také prázdné a teď je lidé využívají,“ vysvětlil.

Podle vedení města by se Černokostelečtí hotového sběrného místa měli dočkat asi za necelého čtvrt roku.