Poslední den před odchodem na svatý týden uspořádali libličtí maturanti v pátek 7. května 2010 pro své mladší spolužáky rozlučku se školou, neboli poslední zvonění. „Jsou před námi maturity, rozloučili jsme se se školou a hlavně jsme pasovali třeťáky na čtvrťáky,“ tehdy prozradil hlavní body programu student Radek Souček.

Pasování tamějších třeťáků na čtvrťáky má již svou tradici. Studenti nejvyššího ročníku pro své nástupce připraví záhadný nápoj, jehož několik loků musí pasovaní studenti vypít. Každý rok mají tyto nápoje různou barvu. Před deseti lety se výsledkem míchání nejrůznějších ingrediencí staly záhadné nápoje růžové a modré barvy. Třeťáci ale dostali i záhadný zákusek. V čokoládové polevě se prý objevily třeba sušené krevetky, které se běžně používají jako krmivo pro větší ryby a želvy.

Ještě předtím ale nechybělo tradiční vybírání drobných, malování na obličej iniciálů maturujících tříd a všemu samozřejmě vévodily nápadité kostýmy. „Převlékli jsme se za zemědělce, naše škola je totiž bývalou zemědělkou,“ popisoval Radek Souček inspiraci převleků jeho třídy. V rukou maturantů se ale objevily i obvyklé voňavky, nebo třeba voda s octem.

Martin Šnajdr