Tomáš Těmín je členem církevního společenství, které usiluje o rekonstrukci kostela. Proto jsme si s ním popovídali nejen o unikátním nálezu, ale také o tom, co mu předcházelo.
Co nápis říká?
Nápis je mimořádný proto, že je přesně datovaný. Nevíme, kdy byl vyveden, ale hovoří o události, která se stala 13. ledna roku 1408, kdy byl znovu vysvěcen pomocným biskupem Václavem biskupem Nikopolským.
Proč kostel znovu potřeboval vysvětit?
Kostel byl předtím zničen vojsky císaře Zikmunda. Jednalo se o války bratrů a bratranců, tehdy byl počátek 15. století v Čechách velmi bouřlivý. Musíme si uvědomit, že tady byla jednak lucemburská dynastie spočívající v synech Karla IV., kdy o moc soupeřili Václav IV., Zikmund tehdy král uherský a Jan Zhořelecký, což byl vládce Branibor. Vzájemné půtky bratrů způsobily, že zdejší kostel byl vypálen.
Proč k tomu vypálení došlo?
Problémem zdejšího kostela bylo to, že měl obrannou funkci již od 14. století. Prokázal to stavebně historický průzkum, že tady nad celým kostelem bylo obranné patro. Kostel nesloužil pouze k sakrálním účelům, ale i obranným. Musíme si uvědomit, že kostel sv. Vavřince byl vystavěn na pahorku, který je taktickým místem v rovinatém Polabí.
Zmínil jste, že nápis byl zamalován. Jak jste ho našli?
Bylo to velké dobrodružství. Vědělo se, že nápis někde je, ale nevědělo se kde. V dlouhodobém časovém úseku chceme rekonstruovat varhany, jenže k tomu je potřeba kostel vymalovat, ale abychom ho mohli vymalovat, je nutné jej odvodnit. Vedle toho může jít i průzkum, který má před každou výmalbou zmapovat všechny možné předchozí výmalby. Začalo to tím, že se odloupl kus omítky a objevil se ornament, který vypadal velmi starobyle. Tak se poptala firma, která v celém presbytáři provedla průzkum maleb. Ten se soustředil na všechna okna, která tady jsou.
Proč zrovna na okna?
Jediná zachovalá fotka hovořila o tom, že nápis je někde pod oknem. Provedla se tedy sondáž pod okny, ale k ničemu to nevedlo. Zároveň se provedla i vedle oken, také to k ničemu nevedlo. Poté dorazil následně průzkumník Berger, který sám přijel, a v tu poslední možnou dobu se nápis našel.
Proč to byl takový problém?
Přestože jsou původní malby v části presbytáře pod silnou vrstvou omítky, tak tady žádná vrstva nebyla, v sondáži se tedy šlo pod ten nápis. Jediná možnost, jak se mohl najít, byla velmi jemný otěr. Problém byl v tom, že se hledal nápis, který by byl čitelný, ale jak co se našlo, je pouze vpití původního gotického textu. Samotný text byl odstraněn, zůstalo pouze vpití původního textu do podkladové vrstvy omítky.
Jak jste našli to přesné okno, kde nápis nakonec byl?
Podívali jsme se na jedinou dochovanou fotku z konce 19. století. Ukázalo se, že pod oknem má charakteristickou trhlinu, která protíná ten nápis. Takže jsme určili to jediné okno, kde nápis může být. Díky něčemu, co působí zkázu kostela, se tak nalezla pamětihodnost, která v širokém dalekém okolí nemá obdoby. Kostel je na velmi nestabilním podloží a bojuje s tím už 500 let.
Budete nápis obnovovat, až výzkum dovolí jeho rekonstrukci?
To je otázka. Bylo tu jednání, co s nápisem dále. Nejpřímější romantická představa, že se nápis obnoví tak, že se písmena vymalují zpátky do souvislého textu, asi není na místě. Na druhou stranu, ani názor, který skutečně zazněl, že se zpět zabílí, nebo přetře omítkou, není ideální. Hledá se kompromis.
Proč jej není možné obnovit?
Údajně to není v souladu s památkářskými přístupy poslední doby, protože obnovení nápisu by znamenalo popřít jeho dlouhodobou minulost, kdy byl zabílen. Dnešní památkářský přístup není památky opravovat, ale zachovat je tak, jak nám je věky předaly do dnešní doby. Myslím, že je otázka, jestli se tento přístup ještě někdy uplatní. Spousta gotických památek tady je a existuje právě proto, že někdo na konci 19. století je opravil, byť z dnešního pohledu necitlivě. Kdyby je ale neopravil, tak by spadly.
Jsou teď nějaké termíny, které se dozvíte, a umožní vám dále postupovat v opravě varhan?
Nehledíme tak daleko. Co se týká nápisu, ten konkrétní postup, jak dál s památkou pracovat, bude jasný v září. Ty další věci jsou v nedohlednu. Záleží na penězích, jako u všeho v dnešní době.