Výročí budou věnovaná také všechna divadelní představení, které se v obci budou letos konat a pod hlavičkou sto let samostatnosti se odehraje také Vyžlovské léto – hudební festival se zážitkovým programem pro děti.

„Chystá se také výstava. Konat by se měla v druhé polovině září,“ prozradil Jan Pelikán. Výstava by se měla, stejně jako ta loňská věnovaná školství, konat v budově školy. Pokud se však nestihne rekonstrukce budovy včas, budou muset místní uvažovat o alternativních prostorách. Pak by se podle Jana Pelikána nabízel například zdejší hotel.

Čtěte: K mléku i zelenině se žáci dostanou snadněji

Ke sto letům by si Vyžlovští chtěli nadělit hlavně znovuotevření školy, což by se jim podle všeho mělo podařit, jelikož dotaci na rekonstrukci budovy získali a obecní úřad se již stěhuje do dočasných prostor, samotné práce by se pak měly rozjet co nevidět.
Během celého roku bude výročí připomínat také logo, které graficky zpracoval fotograf, hudebník a výtvarník Oleg Homola. „Logo symbolizuje obrysy tvarů katastrálních území Vyžlovky a Louňovic na pozadí základního uspořádání barev obecní vlajky,“ popsal podobu starosta.

Podle jeho slov bude nyní obce toto logo používat na obecních dokumentech. Pochopitelně bude také součástí informačních letáků pro veškeré připravované akce k jubileu.

Historie

„V obecní kronice lze najít jen pár stručných záznamů o dělení obcí,“ řekl starosta obce Jan Pelikán. O situaci před rozdělením místní podle jeho slov vědí to, že v roce 1850 vznikla politická obec Louňovice, pod kterou patřily osady Mukařov, Buda, Žernovka, Štíhlice a Vyžlovka. Vyžlovka jako jediná zůstala pod Louňovicemi i po roce 1868.

V roce 1917 došlo i k oddělení Vyžlovky. O hlavních důvodech rozdělení lze jen spekulovat. V době rozdělení byl starostou Josef Holub z Vyžlovky. Povolovací dekret  rozloučení Louňovic a Vyžlovky ve dvě samostatné obce vydala Zemská správní komise království Českého 22. prosince 1916. K oficiálnímu vyhlášení dvou samostatných obcí došlo 7. února 1917.

Mohlo by vás zajímat: Klášterní Skalice je Karlovským místem