Otázka na starosty, zda se v jejich městech chystá bytová výstavba, budí spíše údiv. Třebaže si jejich představitelé uvědomují potřebu bydlení, přenechávají ji raději developerům. Ani Kolín výstavbu neplánuje. „Určitě ne. Když se podíváte do statistik, máme více bytů než Pardubice nebo Ústí nad Labem,“ vysvětlil starosta Michael Kašpar.

Kolín však s byty řeší jiný problém; a sice s těmi, které jsou vyčleněné pro zaměstnance automobilky TPCA. Město totiž svazuje maximální výše nájemného v rozmezí od 58 do 70 korun za metr čtvereční, jak stojí v nařízení vlády.

Michael Kašpar ale uvedl, že ceny reflektují výdělky pracovníků automobilky z doby před deseti lety. „Určitě nechceme dělat tržní nájemné, ale byty stárnou, ceny se zvyšují,“ naznačil. Jen pro srovnání: tržní nájemné v Kolíně se pohybuje zhruba v rozmezí od 180 do 200 korun.

Český Brod zatím s výstavbou nepočítá

V Českém Brodě se téma řešilo, zda nezačít s městskou výstavbou. Nová koncepce bytové politiky, kterou nyní na městě zpracovávají, ale s novou organizovanou výstavbou městem nepočítá, vysvětlil starosta Jakub Nekolný. „Bude to teprve projednávat zastupitelstvo na jarním jednání, uvidíme, k jakému závěru dojde,“ naznačil Jakub Nekolný, že v Českém Brodě tak není v této věci ještě rozhodnuto.

Výstavbě brání také ryze praktické problémy: město plánuje celou řadu nákladných investic. „Vždy to je něco za něco. Buď budeme stavět byty a potom nebudou dopravní nebo vodohospodářské stavby, nebo naopak,“ řekl. Český Brod totiž plánuje stavět i další křídlo školy, rekonstruovat mateřskou školu a další. Jsou to velké plány, které potřebují hodně peněz. Bytová výstavba se tam tak už nemusí vejít.

V Pečkách staví spíše soukromníci

Podobně na tom jsou i ostatní města v regionu. „Poptávku cítíme, máme zhruba 140 bytů, které jsou obsazené a je na ně dlouhý pořadník,“ řekla Alena Švejnohová, starostka Peček. Město se chce věnovat problematice sociálního nebo krizového bydlení. „Ve městě chystají projekty soukromí developeři, těm rádi poskytneme součinnost,“ naznačila.

Stavět na vlastní pěst není v Pečkách v současné době prioritou. Kapacitu bytů se nechystají navyšovat ani v Zásmukách, kde to je hlavně otázka rozpočtu; priorita je pro město sanace ekologické zátěže ve Vlčím dole. „Na tento rok to nemáme v rozpočtu naplánované. Jde ale o aktuální situaci, za rok může být situace jiná,“ uvedla starostka Marta Vaňková.

Ani pro Kouřim není stavba bytů na pořadu dne, řekla Zuzana Chmelová, starostka.