„Vývoj epidemické situace na Kolínsku za poslední týden, kdy jsme asi čtvrtí nejhorší v republice, také celou situaci prognosticky velmi negativně ovlivňuje,“ připomněl ředitel Petr Chudomel.

V této chvíli není nutné převážet pacienty z Kolína jinam. „Zatím nejsme v situaci, kdybychom byly nuceni indikovat překlady pacientů do jiných nemocnic,“ potvrdil ředitel.

V souvislosti s vyhlášením stavu hromadného postižení osob byly v kolínské nemocnici zrušeny veškeré odložitelné a plánované výkony v odborných ambulancích a poradnách. Pacienty, kterých se to týká, informují jednotlivá oddělení prostřednictvím SMS zpráv. Nemocnice zatím není schopná nabídnout náhradní termíny kontrol a vyšetření. „Omlouváme se, ale velmi nepříznivý vývoj epidemiologické situace v okrese Kolín v posledních dnech nám to nedovoluje,“ zaznívá z kolínské nemocnice.

Lidé se i prostřednictvím sociálních sítí dotazují na různé typy vyšetření, například na ultrazvuk apod. Neodkladná péče nadále funguje. „Gynekologické ultrazvuky či prenatální péče nejsou zrušené, normální ultrazvuková vyšetření také běží, včetně nukleární magnetické rezonance, CT atd. Zůstala DIA poradna pro těhotné a všechny výkony, které odložit nelze,“ vysvětlil ředitel. V případě nejasností a dotazů se mají pacienti obracet přímo na jednotlivá oddělení, která jejich péči zajišťují.

Pacienti s onemocněním covid 19 přibývají do kolínské nemocnice každým dnem. Nákaza se samozřejmě nevyhýbá ani jedné z nejvíce ohrožených skupin osob, tedy právě zdravotníkům. „Počet zaměstnanců Oblastní nemocnice Kolín nemocných covid + je nyní 24, celkem chybí 52 lidí,“ konkretizovala mluvčí nemocnice Stanislava Kubincová.

Po uveřejnění informace o stavu hromadného postižení osob v kolínské nemocnici, tedy že zařízení se už dostává na hranici svých kapacit, začalo mnoho lidí vyjadřovat zdravotníkům velkou podporu a poděkování a rozohnila se i debata kolem „popíračů“ covidu.

„Nepřijímat do nemocnic všechny "odmítače reality" a bude hned volněji a především prostor ošetřit ty, kteří si váží zdraví. Škoda, že to Hippokratova přísaha nedovolí,“ vyslovil jeden z čtenářů velmi radikální názor.