Poslední pracovní směna připadla na čtvrtek 28. července a zaměstnanci se vrátí do výroby v pondělí 15. srpna. Letní odstávka je podle slov mluvčího Marka Hovorky vždy určena především pečlivé údržbě strojů a zařízení, ale v letošním roce se v TPCA zaměřují také na větší změny na jednotlivých výrobních provozech, jejichž cílem je především snížení ergonomické zátěže zaměstnanců.

„Na projektech pracujeme průběžně po celý letošní rok, ale samozřejmě letní odstávka je ideální příležitost, kam načasovat větší změny," říká Marek Hovorka. Jedna z několika výrazných změn se podle jeho slov uskuteční na svařovně.

Zde se na pracovišti, kde se svařují podvozky, nahradí ruční práce, kterou nyní provádějí zaměstnanci, několika automatizovanými roboty. Zaměstnanec založí díl do robotické linky a roboti se postarají o svařování.

„Tato změna bude mít nejen významný dopad do snížení ergonomické zátěže zaměstnanců, ale očekává se i příznivý vliv na kvalitu," dodal Marek Hovorka.

Obdobná změna – tedy ulehčení práce lidí automatizací – probíhá podle Marka Hovorky po celý rok na lakovně na lince, kde se nanáší tmel na karoserie. Zde se kromě letní odstávky bude na změně pracovat i ve zbytku roku a spuštění nových robotů je naplánováno na začátek příštího roku.