„Znám to, když člověk projíždí kolem někdy i několika prázdných parkovacích míst, ale nechat tam auto nemůže, protože jsou to místa vyhrazená. Takže pak zaparkujete kilometr od místa bydliště a vláčíte se domů s taškami, kdo ví jak dlouho,“ popsala své zkušenosti například řidička Marcela Charvátová.

Vedení města tedy přišlo s úpravou vyhlášky, kterou již schválili zastupitelé. „Změnil se poplatek za trvale vyhrazené parkovací místo mimo zónu,“ řekl místostarosta Tomáš Růžička. 

V praxi to znamená, že ke stávajícímu poplatku 12 tisíc korun, který podnikatelé hradí ročně za trvale vyhrazené parkovací místo u své provozovny, přibyla ještě další možnost. Vznikla nová sazba, za kterou si podnikatelé a živnostníci mohou zaplatit vyhrazené místo od osmi hodin ráno do šesti hodin večer. Bude je to stát polovinu a ostatní řidiči na jindy blokovaných místech budou moci v klidu zaparkovat. 

„Zkrátka takováto místa večer už zákazníci nepoužívají a zbytečně zejí prázdnotou,“ podotkl místostarosta k tzv. sdíleným parkovacím místům. 

Po Kolíně jsou u prodejen a provozoven vyhrazeny desítky stání, například v ulici Politických vězňů, Legerově nebo Pražské. „Třeba v ulici Politických vězňů když večer řidič nechá vozidlo, tak parkuje nezákonně. Proč tedy taková místa neupravit?“ dodal kolínský místostarosta Růžička. 

Řidiči změnu městské vyhlášky vítají. „Pro mě je osmá hodina ráno v pohodě. Chodím do práce na devátou, ale před osmou vozíme děti do školy,“ řekl například Luboš Sehnal.

„Pro lidi, kteří bydlí v okolí, je to téměř ideální,“ soudí další z řidičů. „Možná by ale ještě stálo za úvahu popřemýšlet také o víkendech. Myslím, že vyhrazená stání pro obchody, které mají otevřeno jen v sobotu dopoledne, by se mohla klidně pro ostatní řidiče uvolnit od sobotního poledne do pondělního rána,“ poznamenal. 

Ani podnikatelé se sdílenými parkovacími místy vesměs nemají problém. 

„O půlnoci k nám jistě nikdo nakupovat nepřijede,“ smál se provozovatel obchodu. Nevidí tedy důvod, proč by před prodejnou nemohli lidé z okolí přes noc parkovat. 

Také snížená cena za takovéto polovyhrazené místo je podle něj příjemná a motivující. „Myslím, že této možnosti využijeme. Jen  mám trochu obavu z toho, aby řidiči dodržovali dobu, kdy je parkovací místo takříkajíc volné pro všechny. Nerad bych se dočkal situace, kdy budu každý druhý den volat městskou policii a řešit, že auto neodjelo a před obchodem stojí ještě v deset hodin dopoledne,“ dodal.