Orchestr Národního divadla v Praze řídil manžel pěvkyně Rudolf Vašata.

„Repertoár jsme do detailů připravili s manželem, pro mne nešlo o nic nového, všechny úlohy jsem už měla zažité z jeviště. Ale nahrávala jsem vždycky nerada, cítila jsem se spoutaná pevným postavením mikrofonu i malým prostorem, kde se žádná scéna nemohla hlasově ani výrazově rozvinout tak plně, jako na jevišti," vzpomíná na nahrávání pěvkyně, která 11. července oslaví devadesáté narozeniny.

Kolínská rodačka Dvořáková se uplatnila především ve Wagnerových operách. Byla sólistkou opery Národního divadla v Praze, Slovenského národního divadla v Bratislavě a roku 1960 jí nabídla angažmá západoberlínská Státní opera. Od té doby působila takřka výhradně v zahraničí. Na wagnerovském festivalu v Bayreuthu debutovala roku 1965 jako Gutruna.

Do Bayreuthu mě pozval Wieland Wagner, skladatelův vnuk. Festivalové divadlo projektoval sám Richard Wagner a podařilo se mu to ideálně: orchestr hraje pod jevištěm a každý hlas tam báječně zní. Ale hlavně je v Bayreuthu dlouhý čas na přípravu, po celý měsíc jsou denně zkoušky, sólisté jsou obklopeni Wagnerovou hudbou od rána do večera, doslova z každého okna zní hra nebo zpěv. Pro soustředěné studium je tam dokonalé prostředí," uvedla sopranistka s hlasem nevšední barvy, podle znalců „schopným měkkosti i dramatismu, suverénní ve výškách a s temnou střední polohou".

Ludmila Dvořáková vynikla i v operách Richarda Strausse a v Metropolitní opeře v New Yorku, kde stanula po Emě Destinnové, Marii Jeritze a Jarmile Novotné jako první česká pěvkyně nové doby, též jako Beethovenova Leonora.Pozvání do Metropolitní opery v New Yorku ji umožnilo vystupovat jak v historické, tak v nové budově.

„V původním divadle jsem zpívala v první sezoně jen Fidelia, ale zato jsem seděla v šatně u zrcadla, kde měla pamětní destičku Ema Destinnová. To byl úžasný zážitek. Nová budova je úplně jiná, tam jsem zpívala Isoldu, Ortrudu, Sentu a Chrysothemis. Komfort je nesrovnatelně větší, prostor také a akustika vynikající. Ale ta historie se už nedá zopakovat," sdělila pěvkyně.