„Nechtěla jsem bojovat s větrnými mlýny,“ vysvětluje Svobodová. Na mysli má skutečnost, že kromě její osoby v zastupitelstvu usedli pouze zástupci jejího největšího ideologického nepřítele – Komunistické strany Čech a Moravy. A ti obec po dnešních volbách ovládnou znovu. Jsou pro obyvatele jedinou možnou alternativou. „Voliči mě zklamali,“ dodává Svobodová, která celé minulé volební období zasvětila kritice vedení obce v čele se starostkou Marií Břichnáčovou (KSČM).

Svobodová se znovu o účast v zastupitelstvu, které svým krokem rozpustila, ucházet nebude. „Uvědomovala jsem si důsledky svého jednání, ale nebyl to můj cíl,“ tvrdí. Lídrem nové kandidátky KSČM je třiašedesátiletá členka komunistů Jarmila Holanová, která byla v přechodném období pověřena řízením obce. To proto, že v loňských volbách získala největší počet hlasů. K předvolební situaci v obci se vyjádřila, ale nesouhlasila s tím, aby její postoj byl zveřejněn v tisku. Jako důvod uvedla špatné zkušenosti s médii.

Exstarostka Břichnáčová už se o mandát neuchází. Podle Holanové byla unavená z útoků Svobodové. Spory se týkaly například zveřejňování usnesení zastupitelstva. Svobodová tvrdila, že obec tento ze zákona povinný úkon nedodržuje a kontaktovala kvůli tomu i Krajský úřad Středočeského kraje.