VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vozíčkářka neustále bojuje s bezbariérovou plošinou

Kolín /FOTOGALERIE/ - Věra Vinkevičová z Kolína je po vážných operacích páteře odkázána na invalidní elektrický vozík. Schodišťová plošina za stovky tisíc korun ji měla pomoci překonat bariéry a usnadnit tím výjezd zdomu.

2.2.2010 1
SDÍLEJ:

Věra Vinkevičová má problémy s plošinouFoto: DENÍK/ Michal Bílek

Situace je však podle ní zcela jiná. Plošina prý není spolehlivá, velice často se zasekává nebo nefunguje vůbec. Tělesně postižená žena tak podle svých slov často zůstává i odkázaná na pomoc sousedů.

„Po všech operacích mi lékaři zakázali pohyb a dostala jsem invalidní vozík. Odbor sociálních věcí mi z tohoto důvodu nabídl montáž schodišťové plošiny. Po jejím namontování v roce 2007 jsem ale zjistila, že to není automat. Musela jsem si ji ručně sundávat a zvedat a to při mém současném zdravotním stavu není možné,“ uvedla Věra Vinkevičová s tím, že jí museli pomáhat sousedi. Na své vlastní náklady a za pomoci sponzorů si nechala v lednu 2008 plošinu předělat na automat. Další problémy ale na sebe nenechaly dlouho čekat.

„Za tu dobu, co ji mám, bylo provedeno již dvanáct oprav. Pokaždé se objevila jiná závada. Buď to byla koncovka, elektřina nebo to zamrzalo. Spoustu závad mi ale mezi tím opravili i hasiči, kteří mi jezdili pomoc, když jsem se nemohla dostat dolů. Na firmě jsem žádala výměnu, ale nikdo na to nebral zřetel. Naopak mi napsali, že z celkového počtu dvanácti zásahů, minimálně u poloviny nebyla žádná závada zjištěná. Vina je prý na mé straně a to v nesprávné manipulaci,“ pokračovala Věra Vinkevičová.

Firma, která plošinu vyrobila a instalovala, s námitkami stěžovatelky úplně nesouhlasí. „U paní Vinkevičové jsme byly několikrát na servisu, z toho polovina výjezdů byla neoprávněná. Závady, které jsme zjistili, byly zaviněny nesprávným zacházením s plošinou nebo třetí osobou,“ Milan Morkus, vedoucí prodejního oddělení.

Samotná plošina se ovládá pomocí dálkového ovladače, na kterém jsou tři tlačítka. Šipka dolů, šipka nahoru a tlačítko na otevření nájezdu na plošinu. „Byla jsem proškolena technikem, jak vše ovládat. Jak a čím bych to mohla vždy sama rozbít, to opravdu nechápu,“ ukončila Věra Vinkevičová.

V současné době by měla být plošina po opětovné opravě hasiči zprovozněna. Věra Vinkevičová se však na ni bojí vjet. Celkem sedmkrát už na adresu Věry Vinkevičová vyjížděli kolínští profesionální hasiči.

„Na městský úřad jsme už posílali dopis, ve kterém upozorňujeme na to, že jsme tam již několikrát museli vyjet na pomoc. Paní je z toho nešťastná, protože firma ji údajně neustále osočuje, že to neumí obsluhovat. Ale moji kolegové tvrdí, že je to vždy porucha té plošiny. Sousedé samozřejmě pomáhají, ale pokud zůstane na té plošině, tak je tam už potřeba opravdu „hrubá síla“. Čtyři hasiči ji musí sundat dolů, na což sousedi samozřejmě nestačí,“ popsal Jan Bradna, ředitel Územního odboru Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje v Kolíně.

Odbor sociálních věcí Městského úřadu v Kolíně je s tímto problémem seznámen. I jim firma tvrdí, že problém je na straně Věry Vinkovičové, která s plošinou neumí zacházet.

„Uživatelka byla opakovaně zaškolena, dle názoru firmy, která tam byla několikrát na kontrole, je plošina v pořádku. Odbor sociálních věcí na to poskytly pouze finanční příspěvek, paní Vinkevičová podepsala závazek, že plošina je její a že se o ni bude starat. A k tomu je servisní firma. Ta však tvrdí, že zařízení je v pořádku, že s tím paní nešťastně zachází,“ přidala jeho vedoucí Ludmila Navrátilová.

Podle posledních informací firmy stavějící plošiny je prý nyní vše v pořádku.

„Snažíme se paní Vinkevičové maximálně vyjít vstříc. Pokud jedeme okolo, vždy se tam někdo z techniků zastaví a preventivně plošinu zkontroluje. Poslední závada, která tam byla zjištěna, byl zamrzlý koncový spínač. V extrémních meteorologických podmínkách se to může stát. Z tohoto důvodu jsme na své náklady nechali udělat krycí vak na plošinu, který si paní vůbec neobjednala a v nejbližších dnech ji ho tam přivezeme. Neúčtujeme ji žádné náklady za zbytečné výjezdy, protože se opravdu snažíme o maximální vstřícnost. Po ukončení záruční doby ji chceme nabídnout výhodnou servisní smlouvu, která by ji zajišťovala kompletní péči o plošinu,“ vysvětlil Milan Morkus.

Kde je tedy pravda? Každá strana má na celou věc trochu odlišný názor. To je zřejmé. Také se ale může stát, že profesionální hasiči by jednoho dne mohli opět pomáhat se „zaseknutou“ plošinou a mohli by chybět jinde, například při záchraně lidského života. Toho se snad nedočkáme. Ať už je vina na kterékoliv straně.

Autor: Lenka Brandová

Místo události:
2.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Injekční stříkačky. Ilustrační fotografie.

KRIMI MIX: Opět sbírali injekční stříkačky

Ilustrační foto.

Kooperativa NBL: Kolín nedal Olomoucku naději

Pěvecký sbor zásmucké školy zazpíval koledy v kostele

Zásmuky /FOTOGALERIE/ - Páteční adventní podvečer všem přítomným zpříjemnil pěvecký sbor Základní školy Zásmuky Pampelišky. Žáci v pátek 15. prosince zazpívali pod vedením pana učitele Květoslava Červeného v zásmuckém kostele nejenom známé koledy. 

V českobrodském kině zazpívala Bára Basiková

Český Brod /FOTOGALERIE/ - V pátek podvečer se v kině Svět v Českém Brodě uskutečnil vánoční koncert Báry Basikové. Koncert trval hodinu a půl a zúčastnilo se ho kolem 200 lidí. Bára Basiková zazpívala písně, které normálně na koncertech zpívá ale také písně, které se podle jejich slov zpívají jen jednou v roce a to na Vánoce.

KRÁTCE: V Sendražicích mají nově opravenou silnici

Kolínsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu.

Ceny rostlých stromků se od loňska příliš nezměnily

Kolínsko – Vánoce se ani v letošním roce neobejdou bez stromečku. I když se najdou tací, kteří dávají přednost stromku umělému, každý rok spousta lidí vyrazí pro stromek živý. Na náměstích, návsích, u nákupních center i v malých uličkách tak i letos rozložili prodejci své stánky se stromky, ke kterým si s krátícím se časem do nejkrásnějších svátků v roce nachází cestu čím dál více zájemců o koupi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT