„Vždycky míváme dobrou volební účast,“ připomněla Lenka Štěrbová z volební komise v Polepech, kde čekal první z voličů před volební místností už patnáct minut před jejím otevřením. Až do odpoledne pak přicházel jeden volič za druhým, nebyla chvíle, kdy by komise ve volební místnosti zůstala sama.

Volby. Ilustrační foto
Členové volebních komisí na Kolínsku odstupují kvůli covidu

Podobné do bylo podle zapisovatelky volební komise Věry Růžičkové i v okrsku číslo 1 v Pečkách.

„Hned na začátku po čtrnácté hodině byl nával, pak lidé přicházeli průběžně. Myslím, že páteční volební účast bude dobrá,“ odhadla s tím, že v sousedních okrscích jsou na tom stejně. „Museli jsme dotisknout obálky, protože mizí před očima,“ dodala.
Stále přitom odpovídala voličům na otázku, která byla nejčastější asi ve všech volebních místnostech napříč regionem: „Hází se obě obálky do stejné bedny?“

Mezi povinnosti členů volebních komisí při premiérových volbách s rouškami na obličejích a s gumovými rukavicemi na rukách patří i pravidelná dezinfekce míst pro úpravu hlasovacích lístků.

Online reportáž

Strach z koronavirové nákazy členové pečecké volební komise nemají. „Jen ty roušky a rukavice nejsou příjemné,“ poznamenala Věra Růžičková v poklidné atmosféře, která ve volební místnosti v pátek v pozdním odpoledni panovala.

Na dobrou volební účast to vypadá například i v okrsku, který má volební místnost v budově Mateřské školy Bachmačská v Kolíně. Pro volby v době koronaviru má budova dokonalý vstup po dvouramenném schodišti. Voliče přitom vedou šipky, které značí, že pravým schodištěm se vchází a levým vychází.

Dlouhé čekání ve frontě

Kdo přišel odevzdat svůj hlas do školky Bachmačská v pátek hodinu po zahájení voleb, musel vystát frontu, ve které strávil většinou nejméně deseti minut. Přicházeli lidé napříč generacemi, k volbám se dostavil i senior s chodítkem, které dokázal mistrně dostat přes schody, lidé středního věku a mladí prvovoliči. Všichni samozřejmě v rouškách.

Těmi se pomalu začal plnit odpadkový koš, mnozí z voličů jednorázové roušku vyhazovali okamžitě po opuštění z volební místnosti.
„Možná se to zdá jako veliká účast,s rozestupy je fronta dlouhá, ale na hodnocení je příliš brzy,“ poznamenal zapisovatel volební komise Břetislav Kramář. „Jste z rodiny, tak můžete jít oba,“ organizovala vzápětí členka komise v poměrně malých prostorách patřičné rozestupy mezi přicházejícími voliči.

Online reportáž