Podzimní vítr lehce pohupoval státní vlajkou na budově obecního úřadu, jež se proměnila ve volební místnost, velký šedý kocour s bílými tlapkami se nonšalantně prošel okolo a za ním se k bílému přízemnímu domku začínají trousit první voliči. A není jich málo.

„Míváme výbornou volební účast, 75 – 80%, záleží na volbách, o komunální je vždycky větší zájem,“ říkají ženy z čtyřčlenné volební komise, která má v lejstrech zapsáno 82 voličů. Ten v pořadí 82. se k trvalému pobytu v obci hlásil dvě hodiny před otevřením volební místnosti. A první volič dorazil už pět minut po druhé hodině odpolední. Inu, Gruntečtí berou volby zodpovědně, byť mají pouze dvě kandidátní listiny.

K jejich vhození do volebních uren využívali průběžně celý pátek, nejvíce voličů dorazilo během odpoledne, pár lidí přišlo ještě mezi sedmou a osmou večerní, poté už (jako při většině voleb) přichází už jen minimum voličů.

Volební komise pečlivě kontroluje občanské průkazy, vydává obálky, zapisuje voliče. Když dlouho nikdo nepřichází, nudí se? Ale kdeže. „Všechny se známe a těch pár chvil vyplníme trochou příjemného popovídání. Občas se i vaří, tedy teoretickou formou v podobě výměny receptů,“ směje se předsedkyně komise Milada Rudolfová, která na ochutnání kolegyním přinesla výtečný štrúdl se švestkami, povidly, strouhanou čokoládou… prostě mňamka. „Je z posledních švestek, které byly ještě na stromě,“ dodává předsedkyně komise.

Ale to už přichází další volič. „Občanku? Jé, to nemám…“ Naštěstí bydlí vedle, takže pro ni střelhbitě doběhl. „Tak teď nevím… kam to mám hodit?“ ptá se žena, která volební urnu hledala za plentou. „Do téhle obálky ne,“ vysvětluje komise dalšímu voliči. „Většina lidí ale ví co a jak, nezapomínají občanské průkazy ani třeba volební lístky,“ dodává členka komise Miloslava Pilná.

K volební místnosti už míří další volič. Starší pán, svátečně ustrojen. Volby jsou přece jen událost…